Sätuna torg börjar rensas upp av kommunen och den aktuella restaurangen som drabbades av en sprängning uppger att de avser öppna upp ikväll.
Det var full aktivitet på Sätuna torg under dagen, torget börjar rensas upp och fastighetsägare kontrollerar eventuella skador på byggnader. Samtidigt har krogen som utsattes för sprängningen i natt meddelat att de avser öppna upp, dock lite senare än vanligt. Förödelsen på Sätuna är omfattande. Massvis med rutor har krossats intill detonationsplatsen. märsta.nu:s utsände Magnus Granhagen besökte Sätuna vid 14-tiden och där verkar folk ha samlats och inte låter sig skrämmas bort av brottet.
Nyheter Sigtuna kommun placerar sig på plats 138 av landets 290 kommuner i årets Hjärtstartarindex. Trots att antalet registrerade hjärtstartare har ökat till 146 innebär det en försämring jämfört med tidigare år, enligt Hjärt-Lungfonden.
Nyheter En man döms till villkorlig dom och böter på 10 000 kronor efter att ha gått bakom säkerhetskontrollen på Arlanda – utan att vara i tjänst, rapporterar Expressen.
Nyheter VR Sverige har vunnit upphandlingen och tar över driften av Mälartåg från december 2026. Kontraktet gäller i åtta år med möjlighet till förlängning. Beslutet meddelades den 8 oktober och beställare är Mälardalstrafik, som ägs gemensamt av regionerna i Stockholm, Sörmland, Uppsala, Västmanland, Örebro län och Östergötland.
Politik Finansmarknadsminister Niklas Wykman (M) var i Märsta under onsdagen tillsammans med kommunstyrelsens ordförande Mattias Askerson (M). Fokus låg på bostadsfrågor, infrastruktur och den lokala utvecklingen i Sigtuna kommun.
Nyheter Tågen till och från stationerna i kommun fortsätter att ha problem med punktligheten. Under september kom var tionde tåg mer än fem minuter sent till stationerna i Märsta, Arlanda C och Rosersberg, rapporterar Newsworthy.