Kön ringlade lång när McDonalds i Märsta invigdes på torsdagen.
Claes-Göran Jönsson är franchisetagare för McDonalds Märsta och under torsdagen klockan 10.00 invigdes restaurangen. Kön hade ringlat sig lång till öppningen. Ronald McDonald fanns på plats för att hälsa gäster välkomna och kommunstyrelsens ordförande Olov Holst (M) klippte bandet. – Vi är stolta och glada att få erbjuda Märsta en ny McDonald’s med en restauranguppIevelse i toppklass. Med expansionen öppnar vi även dörren till 70 nya arbetstillfällen och får chansen att välkomna ungdomar in på arbetsmarknaden där det för många är för allra första gången. Att dessutom få lansera McCafé i Märsta och kunna erbjuda våra gäster en helt ny nivå på kaffe som är snabbt, gott och prisvärt känns fantastiskt kul, säger Claes-Göran Jönsson.
Restaurangen ä’r utrustade med det senaste inom McDonalds konceptet samt ett McCafé där man kommer kunna njuta av barista-kaffe tillsammans med olika bakverk. Det är ett toppmodern beställnings- och tillagningssystem vilket innebär att man lagar mat på beställning enligt McDonalds. Det leder också till minskat matsvinn.
Notiser Årets influensavaccination är igång för personer över 65 år och riskgrupper. I Region Stockholm vaccinerade sig 64 procent av 65-plussarna under förra säsongen.
Blåljus Tre personbilar kolliderade på E4 mellan Rosersberg och Stora Wäsby under måndagsmorgonen. Olyckan inträffade strax före klockan 06.30 och vägen stängdes tillfälligt i södergående riktning.
Blåljus Under fredagskvällen utsattes en äldre kvinna i Sigtuna för ett bedrägeriförsök. Moduset var samma som polisen tidigare i veckan varnat för - äldre kontaktas för låsbyte.
Blåljus Strax före klockan 20.00 på torsdagskvällen anmälde en kvinna i 45-årsåldern att hon blivit överfallen och rånad i närheten av Midgårdsbadet i Märsta.
Nyheter Antalet viltolyckor i Sigtuna kommun har ökat och är nu på den högsta nivån på flera år. Under de senaste fem höstarna har totalt 504 olyckor rapporterats i kommunen, enligt Nationella viltolycksrådets siffror som Newsworthy sammanställt.
Nyheter Tre projekt har nominerats i Sigtuna kommuns Arkitekturpris 2025. Vinnaren offentliggörs den 18 november och beslut fattas av kommunstyrelsen den 11 november.
Politik Socialdemokraterna i Sigtuna kommun har presenterat sin skuggbudget för 2026. Förslaget innehåller satsningar på skola, äldreomsorg samt kultur- och fritidsverksamhet. Partiet vill också öka fokus på miljöarbete, krisberedskap och långsiktiga investeringar i kommunens anläggningar.
Blåljus Vid 17.15-tiden på tisdagen larmades polisen till Märsta efter att en man i 25-årsåldern hotats av okända gärningsmän med ett vapenliknande föremål.