Foto: Pressbild/Sigtuna kommun
Märsta PraktiskaFoto: Fors Måleri & Entreprenad

Här finns lediga gymnasieplatser

Både Arlandagymnasiet och Märsta Praktiska har gott om lediga platser i flera av programmen.

Gymnasieantagningens siffror över lediga platser på Arlandagymnasiet och Märsta Praktiska visar att det finns lediga platser i de flesta program. Arlandagymnasiet har drygt 100 lediga platser i sina program. Märsta Praktiska har cirka 120 lediga platser. SSHL har inga lediga platser men ett stort antal elever på reservlistan för att komma in på de fyra programmen.

Här kan du se lediga platser

Liberalerna vill se tandvård som en del av sjukvården

Politik Liberalerna i Stockholms län föreslår att tandvården fullt ut ska integreras i det svenska hälso- och sjukvårdssystemet. Förslaget antogs vid partiets förbundsårsmöte under helgen och syftar till att göra tandvården billigare och mer tillgänglig.

Nytt samarbete för att främja ungas läsning

Nyheter Sigtunastiftelsen och Handelsbanken Sigtuna inleder ett nytt samarbete för att stärka barn och ungas läsintresse. Med ett bidrag på 25 000 kronor per år under 2025 och 2026 ska Sigtunastiftelsens bibliotek kunna köpa in mer barn- och ungdomslitteratur.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening