Sigtuna kommun har två så kallade EU-bad med godkända gränsvärden.
Badsäsongen är igång och vill man inte bada i Midgårdsbadet så finns det så kallade EU-bad där vattenkvaliteten är tillräckligt hög för att det ska räknas som ett säkert bad utan risk för högre halter av algblomning bakterier. Bland annat kontrolleras tarmbakterier rapporterar Mitt i Stockholm: – Avloppsvatten kan innehålla sjukdomsframkallande mikroorganismer som kan orsaka magsjuka om man sväljer det, säger Anette Hansen, utredare på Folkhälsomyndigheten, till tidningen.
Sigtuna kommuns två EU-bad med godkända nivåer just nu är Sjudargården och Steningebadet, fler bad kan läggas till listan när kontrollerna tar fart från kommunens sida. Det är dock inte alla bad som klassas som EU-bad, i länet finns ca 250 offentliga badplatser, av dem är det 81 som klassas som EU-bad enligt Mitt i.
Nyheter Två tonåringar, varav den ena en 16-årig pojke från Märsta, som dömts för mordet på en kvinna i Teleborg i Växjö har överklagat sina fängelsedomar.
Notiser På lördagen råder stor till mycket stor risk för bränder i skog och mark i Stockholms län, vilket inkluderar Sigtuna kommun. Varningen gäller från midnatt till klockan 23.00.
Blåljus En bilbrand på Frejgatan i Märsta under natten mot fredag spred sig till flera fordon. Räddningstjänsten larmades strax efter midnatt och kunde snabbt ta sig till platsen för att släcka elden.
Nyheter Det råder högsommarvärme och kommuninvånare vallfärdar till badplatser runt om i kommunen. Temperaturerna i badet närmar sig 20 grader på sina håll, i Sjudargården är det varmast med över 20.
Blåljus Polisen larmades till Valsta efter att en man uppträtt märkligt och försökt öppna en bil som inte var hans. På plats misstänktes han för drograttfylleri och narkotikabrott.
Blåljus Ett bråk uppstod mellan två kollegor på en arbetsplats i Arlandaområdet under måndagseftermiddagen. Polisen larmades till platsen vid 15.45 efter uppgifter om att två män börjat slåss med varandra.
Politik Fritidsgården vid Sigtuna Fritidscenter stänger, och kommunen satsar istället på mobila fritidsledare som rör sig ute på platser där ungdomar vistas.
Blåljus Under vecka 27 registrerade polisen totalt 168 misstänkta brott i Sigtuna kommun. Bland anmälningarna finns även ett fall av det nyinstiftade brottet förolämpning mot tjänsteman.