Foto: E.ON/Christian Andersson

Här finns billigaste bensinen

Bensinpriset är på väg över 17 kronor/litern, men det finns en station i Märsta som har har 26 öre upp till 17-kronorsstrecket.

Är du ute efter att tanka billigare? Då ska du välja ST1 i Arlandastad, bensinpriset är där 16,74 kr/litern, klart under de bemannade stationerna Circle K, Preem Rosersberg och OK/Q8 i Arlandastad som samtliga ligger på 16,99 kr/litern. Det är billigare att tanka obemannat då Preem på Stationsgatan, OK/Q8 Sigtuna och Tanka Arlandastad ligger på 16,84 kr/litern. Länets billigaste bensinpris finn hos ST1 i Täby där literpriset ligger på 16.31 kr.

Källa: bensinpriser.nu

valet2026

Malm Kelfve tvåa på Moderaternas regionslista

Politik Anna Malm Kelfve finns med på Moderaternas lista till Region Stockholm för valkrets Nordväst. Hon är placerad på andra plats och är i dag ledamot i Trafikutskottet samt i regionfullmäktige. Även Mattias Askerson finns med på listan, på plats 7.

Fortsatt hög nivå av viltolyckor i Sigtuna

Nyheter Sigtuna kommun har haft en tydlig ökning av viltolyckor under hösten. Totalt har 110 olyckor rapporterats hittills, vilket är betydligt fler än genomsnittet för samma period de senaste tio åren, enligt Newsworthy.

budget 2026

Sigtunas budget för 2026 antagen – satsningar och sänkt skatt

Politik Sigtuna kommunfullmäktige har antagit mål och budget för 2026. Beslutet innebär satsningar på kultur- och fritidsliv, renoveringar av idrottshallar och skolmiljöer samt fortsatta insatser för trygghet och integration. Samtidigt sänks kommunalskatten med 20 öre till 19,50 procent.