William Karlsson med Wings Team07Foto: Wings/Instagram

Här besöker ”Wille” Wings

Wings håller uppstartscamp hela helgen och under fredagen fick lagen besök av William Karlsson.

William Karlsson är i Sverige sedan några veckor tillbaka. Nu kommer han att träna hemma i Märsta igen. Under fredagen höll Wings olika lag uppstartscamp och ”Wille” var med och gästade lagen. Han var med på is och lattjade och därefter blev det autografskrivning för de som önskade. Nästa vecka tränar William med flera av sina kompisar i Pinbacken. I september åker han hem då NHL startar upp med sina camper inför säsongen som börjar i oktober.

William var även i Pinbacken förra året. Uppladdningen i Märsta blev onekligen en succé eftersom han gjorde 43 mål och nådde Stanley Cup-final. I samband med fredagens besök fanns även Alexander Wennberg och Oscar Dansk som båda spelar i Columbus.

Mårtensson blir assisterande sportchef i Örebro Hockey

Ishockey Örebro Hockey förstärker sin sportsliga ledning och välkomnar Tony Mårtensson som ny assisterande sportchef. Mårtensson, ursprungligen från Märsta och boende i Sigtuna, har de senaste åren arbetat i Linköpings organisation som sportchef.

Kim Taekwondo med starka prestationer på Slovenia Open

kampsport I helgen deltog Kim Taekwondo i Slovenia Open G2 i Ljubljana med landslagsaktuella Izabella Källstrand och Nazaah Waliullah, samt Tea Karlberg som debuterade i ny viktklass. Tävlingen är G2-klassad, vilket innebär att det delas ut dubbla rankingpoäng jämfört med G1.

EXTRA

Anthony Nyberg matchhjälte för Karlskoga

Ishockey Märstasonen Anthony Nyberg fick en oväntad chans i Hockeyallsvenskan – och tog den. När han vaktade målet mot Modo på söndagen svarade han för 17 räddningar på 18 skott och hyllades efteråt som matchhjälte.

Jesper Wahlberg kan bli Årets cyklist

Cykel Jesper Wahlberg från Märsta BMX är en av de 13 nominerade till utmärkelsen Årets cyklist 2025. Nu öppnar omröstningen där allmänheten kan vara med och påverka vilka som prisas.

damallsvenskan

Skånela tog viktig seger mot Redbergslid

Handboll Skånela vann med 29–27 i damallsvenskan efter en jämn och svängig match i Vikingahallen. I och med segern lämnade laget platsen under strecket och kliver upp på negativ kvalplats med tre omgångar kvar att spela.