Victoria testar goalballFoto: Pressbild/Sigtuna kommun

Här besöker Kronprinsessan Steningehöjden

Victoria och Daniel besökte Fritidsbanken och Steningehöjdens skola på onsdagen där de fick testa på Goalball.

Sigtuna Funkis är en ny satsning som Sigtuna kommun gör på funkisidrott. Goalball är en paralympisk gren och nu har även kronprinsessan Victoria testat på den då hon tillsammans med elever från 9C på Steningehöjdens skola fick vara med på ett spel. Maria Bernt är samordnare för Sigtuna Funkis.
– Personer med funktionsnedsättning har generellt sämre hälsa och större utmaningar än andra att ta del av fritidsaktiviteter och samhällslivet i stort. Det här måste vi förändra och förbättra. Jag kommer att jobba både med inkludering i generell fritidsverksamhet och med anpassad fritidsverksamhet. En del behöver vara i mindre grupper, ha långsammare tempo och fler ledare än i det generella fritidsutbudet, säger hon i ett pressmeddelande.

Stöttar Fritidsbanken
9C på Steningehöhdens skola har testat på både goalball och floorcurlingm, det senare fick Prins Daniel testa på med klassen. Bakgrunden till besöket var att Kronprissessparets Stiftelse ger bland annat ekonomiskt stöd till Fritidsbanken. Medel som gör insats för tusentals barn och unga i Sverige. Något som även Malin Bernt kan vidhålla.
– När jag var 14 år började jag spela rullstolsbasket. Det förändrade mitt liv. Jag blev sedd för den jag var och inte bara utifrån min funktionsnedsättning. Jag fick uppleva gemenskap och fick en tro på framtiden, att jag också kunde bli självständig och forma ett liv som jag ville leva. Min vision är att alla personer med funktionsnedsättning ska göra minst en aktivitet i veckan och ha minst en vän i sitt liv.

Nya gränskontroller på Arlanda från oktober

Nyheter Från den 12 oktober införs ett nytt gränspassagesystem på Arlanda flygplats. Alla resenärer som är medborgare i länder utanför EU måste då lämna både ansiktsfoto och fingeravtryck när de reser in i Sverige och övriga Schengenländer.

Rekordmånga rotavdrag i sommar

Nyheter Renoveringsintresset i Sigtuna har nått rekordnivåer efter att riksdagen i maj tillfälligt höjde rotavdraget från 30 till 50 procent av arbetskostnaden.

Ny socialchef på plats i Sigtuna kommun

Nyheter För en vecka sedan tillträdde Åsa Wallén som ny socialchef i Sigtuna kommun. Hon kommer närmast från Danderyds kommun där hon arbetat inom socialtjänsten i över tre decennier.

Extra

Biljakt tog stopp i Sigtuna

Blåljus Polisen jagade en bil genom Märsta och ut till villaområde i Sigtuna: - Det står poliser med dragna vapen, säger ett vittne till märsta.nu

Många studerar utanför hemlänet

Ung & Student Sigtuna utmärker sig i Stockholms län när det gäller var nya högskolestudenter väljer att studera. En större andel än i länet som helhet börjar sina studier vid lärosäten i andra delar av landet.

Märsta Simsällskap satsar på simkunnighet bland skolbarn

Nyheter Den här veckan genomför Märsta Simsällskap (MSS) tillsammans med Sigtuna kommun en satsning på simkunnighet för elever i grundskolan. Under vecka 34 hålls schemalagda simpass på Midgårdsbadet och Sigtuna fritidscenter, ledda av siminstruktörer från MSS och kommunens simhallar.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening