Foto: Genrebild

Här är populäraste hundraserna i kommunen

Antalet hundar i Sigtuna kommun har ökat kraftigt de senaste fem åren, med 4 837 registrerade vid årsskiftet – en ökning med 28 procent sedan 2018.

Schäfer är fortfarande den mest populära hundrasen i kommunen, med 868 registrerade, vilket utgör 18 procent av alla hundar rapporterar Newsworthy. Trots att schäfern behåller sin förstaplats har andra raser som yorkshireterrier och fransk bulldogg tagit sig in på topp tio-listan, medan shetland sheepdog och papillon har fallit bort. På nationell nivå är labrador retriever den populäraste rasen, med nästan 40 000 registrerade, medan schäfern ligger på andra plats med knappt 34 000 hundar. Totalt finns över en miljon hundar registrerade hos Jordbruksverket i Sverige, med tydliga geografiska variationer i rasernas popularitet.

Utvisningen av Ayla

Aylas utvisning kan stoppas

Nyheter Under onsdagen meddelades att utvisningar till Iran kan stoppas tillfälligt på grund av den rådande inrikespolitiska situationen. Det innebär att märstabon Ayla som riskerar utvisning för tillfället stannar kvar i Sverige.

EXTRA

Skepptuna kan få militäranläggning

Nyheter Det tidigare golfområdet i Skepptuna kan komma att användas för militär verksamhet. Marken har nyligen köpts av Fortifikationsverket, som ansvarar för fastigheter som används av Försvarsmakten.

Planering för elbussar vid Märsta bussdepå

Politik Region Stockholm planerar att elektrifiera bussdepån i Märsta. Det innebär att depån ska anpassas för att kunna ta emot och ladda elbussar. Totalt handlar det om 102 elbussar som ska börja trafikera området när Region Stockholm tar över busstrafiken i egen regi år 2029.

Klartecken för YH-utbildning inom flygteknik

Nyheter Myndigheten för yrkeshögskolan har beviljat Sigtuna kommuns ansökan om att starta en yrkeshögskoleutbildning inom flygteknik. Beslutet kom under gårdagen och innebär att kommunen efter flera års arbete nu får tillstånd att bedriva utbildningen.

Färre laddbara bilar nyregistrerades

Nyheter Andelen elbilar och laddhybrider bland nyregistrerade personbilar minskade i Sigtuna kommun under fjärde kvartalet 2025. Det visar statistik som Newsworthy sammanställt.