Foto: Pressbild

Här är kommuninvånarnas favoritpizzor

Inför Nyårsdagen som är den officiella Pizzaätardagen så har Online Pizza sammanställt vilka pizzor som är populära i kommunen.

Boende i både Märsta, Rosersberg och Sigtuna beställer helst Vesuvio enligt Online Pizza som sammanställt kommuninvånarnas favoritpizzor lagom till Nyårsdagen.

Nyårsdagen anses numera vara Pizzaätardagen då pizzerior i kommunen och övriga landet räknar med att baka pizzor från tidig förmiddag till kväll:
– Nyårsdagen fortsätter trots allt vara årets galnaste pizzadag, där vi ser mer än en fördubbling av beställningar i vårt system i jämförelse med en vanlig söndag. Högst tryck ser vi mellan 13.00 och 19.00, säger Mika Messa, marknadschef på Delivery Hero.

Taco Bar öppnar på Sätuna

Kultur & Nöje Taco Bar etablerar sig i Märsta och öppnar till hösten 2025 en restaurang i de nybyggda husen på Sätuna, Stationshusen. Det blir den första av kedjans restauranger i kommunen, och satsningen görs av ett erfaret franchiseteam med etableringar sedan tidigare i Stockholms innerstad.

Brännbollsturnering i Märsta

Kultur & Nöje Lördagen den 7 juni arrangeras brännbollsturneringen Brännplattan Open 2025 på gräsytorna framför Vikingahallen i Märsta. Turneringen genomförs av Skånela IF i samarbete med O’Learys och Festspecialisten.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening