Foto: Daniel Iskander/Arkiv
De röda plupparna visar de enskilt dyraste försäljningarna det senaste året.Foto: Grafik/Booli

Här är kommunens dyraste gator

Det dyraste snittpriset för en bostad i kommunen finns på Björkbacka strand enligt färska siffror från Booli.

Ljustret i Sigtuna är den adress med högst snittpris på bostäder (minimum fem försäljningar). Topp 10-listan består främst av adresser i Sigtuna men några adresser i Märsta och Rosersberg pressar sig in.

Utanför Sigtuna var det dyrast på Idrottsvägen i Märsta med snittpriset 5,2 miljoner. I Rosersberg var dyraste gatan Kadettvägen med 3,1 miljoner kronor.

Topp 10 dyraste gator (minst 5 försäljningar)
Ljustret (Sigtuna), 5,3 miljoner
Steningeliden (Märsta), 4,6 miljoner
Skolbacken (Sigtuna), 4,3 miljoner
Idrottsvägen (Märsta), 3,4 miljoner
Kadettvägen (Rosersberg), 3,4 miljoner
Wenngarn (Sigtuna), 2,9 miljoner
Siriusgatan (Märsta), 2,7 miljoner
Tvillingbackarna (Sigtuna), 2,7 miljoner
Oriongatan (Märsta), 2,6 miljoner
Karlsborgsvägen (Märsta), 2,5 miljoner

Källa: Booli.se

Error, group does not exist! Check your syntax! (ID: 26576)
EXTRA

Vansinneskörning slutade med gripande i Märsta

Blåljus En vinglig färd som börjar vid Häggvik på E4 slutar med att en man grips på Södergatan i Märsta. Föraren, en man i 45-årsåldern, misstänks för flera brott, däribland grov vårdslöshet i trafik och drograttfylleri.

Första maj uppmärksammades på Sätuna torg

Politik 1 maj arrangerade Socialdemokraterna i Sigtuna kommun ett Första maj-firande på Sätuna torg i Märsta. Samlingen inleddes klockan 10.30 vid Pergolan på Stationsgatan 2 och innehöll tal, musik och grillning.

Liberalerna vill se tandvård som en del av sjukvården

Politik Liberalerna i Stockholms län föreslår att tandvården fullt ut ska integreras i det svenska hälso- och sjukvårdssystemet. Förslaget antogs vid partiets förbundsårsmöte under helgen och syftar till att göra tandvården billigare och mer tillgänglig.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening