Sigtuna kommun må ha krogar med i White Guide men den bästa krogen enligt Tripadvisor är ingen av varken Båthuset eller 1909 Sigtuna stadshotell.
Tripadvisor har rankat de bästa restaurangerna i kommun efter omdömen från matgästerna. Etta på listan är Kopparkitteln som fått snittbetyget 4 av 121 betygsättare. Båthuset är rankade som tvåa trots att de har ett högre snittbetyg, men det är färre som betygsatt besöket där. Blå är trea med snittbetyg 4 och därefter Sigtuna stadshotell som 4 med 4,5 i betyg men av bara 44 recensenter.
Bästa restaurangerna 1. Kopparkitteln 2. Båthuset 3. Farbror Blå 4 Sigtuna Stadshotell 5. Hotell Kristina 6. Stora Brännbo 7 Sigtunastiftelsen 8. 32 Rum och Kök 9 Skafferiet
Kulturnyheter Sigtuna kommun har utsett årets mottagare av kultur- och fritidspriserna. Kulturpriset 2025 går till Anna Forster och utmärkelsen Årets ungdomsledare till Rebecka Johannesson.
Kulturnyheter Hanne Stichel, tidigare församlingsledare i Märsta pastorat, har nu mottagits som kyrkoherde i Ljusnans pastorat. Mottagningen hölls av biskop Karin Johannesson under högmässan i Ljusdals kyrka den 29 mars.
Kulturnyheter Hannah Rydstedt Nencioni lämnar sitt uppdrag som kultur- och fritidsförvaltningens chef i Sigtuna kommun och blir ny förvaltningschef i Enköpings kommun.
Nöjesnyheter Musiken blev ett sätt att hantera svåra perioder – och en väg framåt. För Lion har skrivandet och skapandet öppnat dörren till en egen karriär, trots stora utmaningar i vardagen.
Nöjesnyheter Den populära barnföreställningen Babblarna & Klonks Klapp-kalas kommer till Märsta den 3 april 2027. Föreställningen spelas på Kulturumteatern.
Kulturnyheter Ett konstprojekt i Sigtuna samlar utrikesfödda kvinnor för att mötas, skapa konst och prata om frågor som demokrati, identitet och tillhörighet.
Nöjesnyheter Sigtunasonen Vilhelm Buchaus, 24, slutade trea i den femte deltävlingen av Melodifestivalen med låten ”Hearts don’t lie”. Trots det gick han inte vidare till finalkvalet.
Kulturnyheter Förra veckan var det Philip Strand som medverkade tillsammans med Smash into pieces. Denna vecka är det Vilhelm Buchaus som har ett eget bidrag i Sundsvall.
Kulturnyheter Smash Into Pieces kvalificerade sig till finalen i Melodifestivalen med låten Hollow vid den fjärde deltävlingen i Malmö, och med på scen som körsångare var Sigtunabon Philip Strand, uppger källor vid ett flertal medier.