På bilden från vänster ovan; Josephine Almesjö, Magnus Eriksson, Eva Söderkvist Gallén. Nere från vänster; Catarina Arnell, Jessica Åhnberg och Stefan Malmström.Foto: Sigtuna kommun/Montage märsta.nu

Här är årets pedagoger

Sex pedagoger vid olika skolor i kommunen har utsetts till Årets pedagog: - Pristagarna är riktiga hjältar! De är alla besjälade av sina uppdrag och gör allt i sin makt för att skapa de bästa förutsättningarna för våra barn och unga i Sigtuna kommun, säger Pernilla Bergqvist (L), ordförande i barn- och ungdomsnämnden.

Magnus Eriksson (S:t Olofs skola) Josephine Almesjö (Odensala skola), Eva Söderkvist Gallén (Hällsbo förskla), Jessica Åhnberg (Ängsbo förskola), Stefan Malmström (Arlandagymnasiet) och Catarina Arnell (Sigtunaskolan Humanistiska Läroverket) utses till Årets pedagog.

Prisas vid fullmäktige
I samband med fullmäktige 24:e maj får de ta emot sina utmärkelser:
– Pristagarna är riktiga hjältar! De är alla besjälade av sina uppdrag och gör allt i sin makt för att skapa de bästa förutsättningarna för våra barn och unga i Sigtuna kommun, säger Pernilla Bergqvist (L), ordförande i barn- och ungdomsnämnden.

Nominerats av elever och kollegor
Lärarna har nominerats av både kollegor och elever vilket ör ett bevis på att de har ett stort engagemang och inspirerar i undervisningen enligt Mattias Askerson (M), ordförande i Utbildnings- och arbetsmarknadsnämnden. Prissumman på 40 000 kronor kommer att fördelas jämt mellan pristagarna och de kan användas till kompetensutveckling eller för att utveckla den pedagogiska verksamheten.

EXTRA

Förslag om ny idrotts- och eventarena på Midgårdsfältet

Politik Kommunledningen har lagt ett förslag om att bygga en ny idrotts- och evenemangsarena på Midgårdsfältetet. Beslut fattas på kommunstyrelsen i mitten av april: - Sigtuna kommun ska skapa goda förutsättningar som möjliggör en meningsfull fritid för invånarna och tack vare den starka ekonomi som vi skapat kan vi nu göra det här, säger Mattias Askerson (M), kommunstyrelsens ordförande, till märsta.nu

Mordet i Sigtunafjärden

Man omhäktad för mordet i Sigtunafjärden

Notiser En 50-årig man sitter fortsatt häktad, misstänkt för mordet på en kvinna som hittades död i Sigtunafjärden i januari 2015. Beslutet fattades av Attunda tingsrätt.

Så många ska mönstra från kommunen

Nyheter Antalet unga som kallas till mönstring ökar i Sigtuna kommun. I år kallas 173 personer från kommunen, vilket är det högsta antalet sedan värnplikten återinfördes 2017, enligt statistik från Plikt- och prövningsverket.