Foto: Pressbild

Här är dyraste husen 2017

Bostadssajten Booli.se har sammanställt siffror över de dyraste försäljningarna i Sigtuna kommun 2017.

Vibyvägen 9 var det dyrast förmedlade objektet i Sigtuna kommun under 2017, 13,1 miljoner kronor. Därefter följer Svalängen 110 i Charlottenberg för 12,8 miljoner och på tredjeplats Munkholmsvägen 43 som gick för 11 miljoner kronor. Dyraste objektet i Märsta kommer först på 36:e plats, Idrottsvägen 1 som såldes för 6,4 miljoner kronor. De 35 dyraste objekten hör alla till Sigtuna. Dyraste objektet i Rosersberg var Nyborgsvägen 5 som såldes för 5,94 miljoner kronor.

Klart: Sigtunarännet körs på söndag

Notiser På söndag den 15 februari arrangeras Sigtunarännet i Sigtuna stad. Loppet blir av och genomförs på isen med start klockan 10.00 vid Soldäcksbryggan längs strandpromenaden.

Så blir nya busstorget i Sigtuna

Nyheter Som märsta.nu kunde rapportera i helgen renoveras busstorget i år. Tidigare i veckan fattades beslut i Kommunstyrelsen: - Busstorget är en av de första platserna många möter när de kommer till Sigtuna stad. Därför är det viktigt att det upplevs som tryggt, tillgängligt och välkomnande, kommenterar kommunstyrelsens ordförande Mattias Askerson (M)

dödsolycka i valsta

Hovrätten dömer man för dödsolycka i Valsta

Notiser Svea hovrätt dömer en man för vållande till annans död och vårdslöshet i trafik efter en dödsolycka i Valsta den 7 juni 2023. En pojke avled efter att ha blivit påkörd vid ett obevakat övergångsställe.