Handlingsplan ska motverka våldbejakande extremism

En plan för att motverka våldsbejakande extremism har nu antagits av Kommunstyrelse: - Handlingsplanen är en del i vårt trygghetsarbete i kommunen. Vi har redan kommit en bit på väg men vi måste ständigt arbeta aktivt med dessa frågor, säger kommunstyrelsens ordförande Ibrahim Khalifa (S).

Tidigare i april antog Kommunstyrelsen en plan som ska motverka våldsbejakande extremism. Enligt ett pressmeddelande från Sigtuna kommun har ett fåtal aktiviteter kring våldsbejakande extremism registrerats men Sigtuna kommun ska ändå inte vara mer drabbad än andra på området.

I somras pekades Märsta ut som ett högriskområde för terrorrekrytering, Märsta var också platsen där terroristen Mohammed Belkaid bodde under ett par år och nyligen greps Rakhmat Akilov som körde en lastbil in på Drottninggatan i Märsta. I Handlingsplanen ska kommunen bli bättre på att ta emot orosanmälningar bland annat. Kommunanställda ska också veta hur de ska agera om en akut situation skulle uppstå, exempelvis om en kommuninvånare uppmuntrar till att använda våld som metod.
– Med handlingsplanen, och de utbildningar som har hållits för personalen, har vi skapat bra förutsättningar för att förebygga våldsbejakande extremism i vår kommun, säger tf biträdande kommundirektör Helen Kavanagh Berglund.

Liberalerna vill se tandvård som en del av sjukvården

Politik Liberalerna i Stockholms län föreslår att tandvården fullt ut ska integreras i det svenska hälso- och sjukvårdssystemet. Förslaget antogs vid partiets förbundsårsmöte under helgen och syftar till att göra tandvården billigare och mer tillgänglig.

Nytt samarbete för att främja ungas läsning

Nyheter Sigtunastiftelsen och Handelsbanken Sigtuna inleder ett nytt samarbete för att stärka barn och ungas läsintresse. Med ett bidrag på 25 000 kronor per år under 2025 och 2026 ska Sigtunastiftelsens bibliotek kunna köpa in mer barn- och ungdomslitteratur.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening