Foto: Daniel Iskander

Handel och butiksbesök minskar

Besöken till shopping, nöje, matbutiker och apotek minskar nu kraftigt i kommunen.

Googles rörelsemönster över invånarna i kommunen visar att shopping och nöje nu minskar kraftigt med 27 procent i jämförelse med innan pandemin. Matbutiker och apotek har minskat besöken med 16 procent. Vidare märks att antalet resenärer ligger kvar på kring 44 procent. Dock är det nu fler som återgår till sina arbetsplatser, rörelsemönstret visar på en minskning med nio procent.

Bilbrand skapade köer mot Arlanda

Blåljus En brand i en personbil vid avfarten från E4 mot Arlanda skapade köer mot flygplatsen på onsdagsmorgonen. Vid 07.40 var bilen bärgad och samtliga körfält öppnades igen.

Stor risk för gräsbrand under onsdagen

Notiser Det råder stor till mycket stor risk för gräsbrand i snöfria områden under onsdagen den 4 mars mellan klockan 11.00 och 19.00. Varningen omfattar östra Svealand, där Sigtuna kommun ingår.

Lodjursjakten stoppas

Nyheter Lodjursjakten i länet stoppas tills vidare efter beslut den 27 februari. Därmed kan den licensjakt som Länsstyrelsen i Stockholms län beslutat om inte starta den 1 mars som planerat.