Foto: Daniel Iskander

Handel och butiksbesök minskar

Besöken till shopping, nöje, matbutiker och apotek minskar nu kraftigt i kommunen.

Googles rörelsemönster över invånarna i kommunen visar att shopping och nöje nu minskar kraftigt med 27 procent i jämförelse med innan pandemin. Matbutiker och apotek har minskat besöken med 16 procent. Vidare märks att antalet resenärer ligger kvar på kring 44 procent. Dock är det nu fler som återgår till sina arbetsplatser, rörelsemönstret visar på en minskning med nio procent.

Fler vapenbrott – narkotikabrotten minskar

Nyheter Antalet anmälda vapenlagsbrott ökade i Sigtuna kommun under 2025, samtidigt som flera andra brottstyper minskade. Det visar en genomgång av Brottsförebyggande rådets preliminära statistik som Newsworthy har gjort.

Singelolycka på Bilbyvägen

Nyheter Under kvällen inträffade en singelolycka på Bilbyvägen, väg 915, mellan Bärmö och Sigtuna industriområde. Räddningstjänsten ryckte ut till platsen.

Axelsson kritisk till visselblåsarfunktionen

Politik Marie Axelsson (S) riktar skarp kritik mot Sigtuna kommuns visselblåsarfunktion och har lämnat en interpellation till kommunfullmäktige som ska besvaras av Kommunstyrelsens ordförande Mattias Askerson (M).

Emma och Lucy vanliga hundnamn i kommunen

Notiser Molly är det vanligaste hundnamnet i Sigtuna kommun, precis som i landet som helhet. Det visar ny statistik från Jordbruksverket, sammanställd av Newsworthy. Samtidigt sticker två namn ut lokalt – Emma och Lucy.