Mathias Forsberg byter kommun, från Upplands-Bro till Sigtuna.Foto: Upplands-Bro kommun

Han blir ny näringslivschef i kommunen

Mathias Forsberg blir ny näringslivschef efter Christer Wikström som tagit över som kommundirektör: - Det finns mycket logistiskt att jobba med i Sigtuna som jag kan ta med mig härifrån. Kommunerna liknar varandra ganska mycket. Sigtuna bygger mycket bostäder och ligger också i utkanten. Sedan är det Arlanda-biten som ska bli väldigt spännande, säger Mathias Forsberg till BålstaBladet.

Mathias Forsberg var närmast näringslivschef i Upplands-Bro men har nu rekryterats för att ersätta Christer Wikström som näringslivschef. Forsberg har varit 6,5 år i Upplands-Bro och var med om att etablera Bro Park för några år sedan, han säger nu till BålstaBladet att han lärt Bro allt han kan. Även Brunna Park etablerades under hans tid i Upplands-Bro.
– När Bro Hof etablerades, innan min tid, gjorde kommunen allt fel, med bygglov bland annat. Men sex år senare gjorde vi allt rätt med Bro Park. Jag tycker att det illustrerar hur långt vi har kommit i kommunen, säger Mathias Forsberg till tidningen.

Arlanda blir spännande
Han ser nu fram emot att komma till Sigtuna kommun och ta med sig det bästa från Bro och använda här i Sigtuna, det han ser mest fram emot är att arbeta kring flygplatsetableringarna. Det som hände för tio år sedan i Upplands-Bro med arenan och köpcentrumet tror han kommer hända med Arlanda nu.
– Det finns mycket logistiskt att jobba med i Sigtuna som jag kan ta med mig härifrån. Kommunerna liknar varandra ganska mycket. Sigtuna bygger mycket bostäder och ligger också i utkanten. Sedan är det Arlanda-biten som ska bli väldigt spännande, säger Mathias Forsberg enligt BålstaBladet.

Ny konceptbutik öppnar på Arlanda

Näringsliv Den 20 mars öppnar konceptbutiken Depart.A.Mental på Arlanda, en butik där varumärken kan hyra in sig under en period och få tillgång till butiksyta, personal och skyltning.

Klart med ny VD till Destination Sigtuna

Näringsliv Destination Sigtuna har utsett Sylvia Nylin till ny vd. Hon kommer närmast från tjänsten som vd på Destination Kalmar och har lång erfarenhet inom besöksnäring och destinationsutveckling.

SAS fortsätter satsning på inrikestrafiken på Arlanda

Näringsliv SAS har återupptagit flyglinjen mellan Arlanda och Kalmar Öland Airport som en del av sin strategi att förbättra förbindelser inom Sverige och till resten av världen. Linjen pausades 2023 på grund av låg efterfrågan, men SAS ser nu potential för en hållbar satsning.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening