Foto: Jamshid Jamshidi

Halvering av ungdomsrånen

Ungdomsrånen i kommunen har halverats mellan 2019-2020.

Ungdomsrånen i kommunen går ner visar siffror från SVT Stockholm. Nästan en halvering mellan 2019 och 2020. 2019 var det 41 rån per 100 000 invånare och 2019 var det 22/100 0000 invånare. Haninge och Nynäshamn är de kommuner i länet som sticker ut mest när det gäller ungdomsrån. Haninge med 50/100 000 invånare och Nynäshamn med 77/100 000. I Haninge har man lyckats halvera rånen medan det ökar kraftigt i Nynäshamn.

I både Väsby och Bro ökar ungdomsrånen, Väsby från 15 till 32 per 100 000 invånare och Bro från 24 till 34. Sigtunas kommun är åttonde lägst i länet, 16 andra kommuner har således högre siffra och sju har lägre. Lägst är den i Värmdö med 2. Som ungdomsrån räknas antalet anmälda rån på personer under 18 år.

valet2026

Malm Kelfve tvåa på Moderaternas regionslista

Nyheter Anna Malm Kelfve finns med på Moderaternas lista till Region Stockholm för valkrets Nordväst. Hon är placerad på andra plats och är i dag ledamot i Trafikutskottet samt i regionfullmäktige. Även Mattias Askerson finns med på listan, på plats 7.

Fortsatt hög nivå av viltolyckor i Sigtuna

Nyheter Sigtuna kommun har haft en tydlig ökning av viltolyckor under hösten. Totalt har 110 olyckor rapporterats hittills, vilket är betydligt fler än genomsnittet för samma period de senaste tio åren, enligt Newsworthy.

budget 2026

Sigtunas budget för 2026 antagen – satsningar och sänkt skatt

Nyheter Sigtuna kommunfullmäktige har antagit mål och budget för 2026. Beslutet innebär satsningar på kultur- och fritidsliv, renoveringar av idrottshallar och skolmiljöer samt fortsatta insatser för trygghet och integration. Samtidigt sänks kommunalskatten med 20 öre till 19,50 procent.