Foto: Genrebild/Daniel Iskandar

Hallar öppnas upp på måndag

Samtliga kommunala inomhushallar kommer att öppna upp måndag igen för föreningsledd träning.

Kultur- och fritidsnämndens ordförande Lars Björling (SfS) har fattat ett ordförandebeslut om att öppna upp inomhushallar igen, dock håller simhallen fortsatt stängt och tränings- och simkort har pausats.
Beslutet innebär att hallar öppnas för skolor och organiserad föreningsledd verksamhet i mindre grupper. Omklädningsrum kommer dock att hållas fortsatt stängda.
Utomhusanläggningar kommer att hålla öppet för skolor, spontanidrott och organiserad föreningsledd träning i mindre grupp. Vad som definieras som mindre grupp är ännu inte klart.
– De som nyttjar kommunens idrottsanläggningar måste kunna säkerställa så att den nya pandemilagen kan efterföljas. Därmed är det beroende på lokalens yta och utformning hur många deltagare som kan vara på plats samtidigt. Exakta detaljer håller på att arbetas fram i detta nu och vi kommer att ha kontakt med alla föreningar för att informera mer kring innebörd osv, skriver kommunens presschef Anna Jernberg Carlsson i ett mail till märsta.nu

Erik Koinberg vinnare i Slaget om Stockholm på Arlandastads GK

golf Juniorgolfen i Sigtuna kommun visade styrka förra veckan när deltävlingen i Slaget om Stockholm spelades på Arlandastads Golfklubb. Hemmaklubbens Erik Koinberg, som representerar Arlandastad GK, gick segrande ur elitklassen efter en imponerande avslutningsrunda på 5 under par.

Fina framgångar för Kim Taekwondo på Lomma Cup

kampsport Kim Taekwondo avslutade tävlingssäsongen starkt med sex medaljer vid årets upplaga av Lomma Cup. Klubben ställde upp med 13 deltagare, varav tio nybörjare och tre avancerade, i vad som blev sista tävlingen före sommaruppehållet.

division 4

Märsta IK kvar som jumbo efter förlust mot Bälinge

Fotboll Märsta IK fick se sig besegrade med 2–0 borta mot Bälinge i lördagens match. Hemmalaget tog ledningen redan i den 15:e minuten genom Hannes Andersson, som även fastställde slutresultatet med sitt andra mål i den 70:e minuten.

U23-landslaget tränade i Märsta inför landskamper

Fotboll Sveriges U23-landslag i fotboll gjorde ett stopp i Märsta under måndagen för ett träningspass på SATS innan avfärd från Arlanda. Träningen är en del av förberedelserna inför två kommande landskamper mot Spanien och Italien.

Idrottsinitiativet kommer till Skånela IF

Handboll Idrottsinitiativet, ett ideellt nätverk, vars syfte är att verka för att skapa bättre förutsättningar för idrotten i kommunerna, gör nu ett nedslag hos Skånela IF. Satsningen vill stärka föreningsidrottens roll i samhället, med särskilt fokus på områden där barn och unga har svårare att hitta in i föreningslivet. En av de som deltar i arbetet är Dan Sundblad, tidigare rektor på Arlandagymnasiet.

division 4

Håbo FF besegrade Märsta IK med 3–0

Fotboll Håbo FF tog en klar seger på hemmaplan när laget besegrade Märsta IK med 3–0. Matchen avgjordes redan i den första halvleken där hemmalaget gick upp till en tvåmålsledning, båda målen signerade Lucas Madsen.

Beslut om fotbollstält väntas på måndag

Fotboll Kommunstyrelsen väntas på måndag ta ställning till förslaget om att inleda en förstudie om att uppföra ett fotbollstält i Märsta. Syftet är att skapa bättre träningsmöjligheter under vinterhalvåret för föreningslivet, särskilt för barn- och ungdomsverksamhet.

Wings HC med på Tre Kronors nya matchtröja

Ishockey När Tre Kronor spelar träningslandskamper mot Finland den 17 och 18 april kommer laget att bära en ny typ av matchtröja – där klubbmärken från spelarnas moderföreningar utgör en del av de klassiska kronorna på bröstet. Bland de utvalda föreningarna finns Wings HC Arlanda.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening