Det har varit halt det senaste dygnet och många har undrat över hur halkbekämpningen prioriteras.
Sigtuna kommun sköter halkbekämpning på sina vägar inne i kommunen, de stora vägarna som väg 263, 255, 273, 859 och E4 snö- och halkbekämpas av Trafikverket.
SMHI varnade på för halka på tisdagen på grund av regn, snö och därefter fallande temperaturer. Läget var stundtals besvärligt och kommunen var tvungna att prioritera vad som skulle halkbekämpas.
Prioritering är bussgator, huvudgator samt gång och cykelvägar, dessa ska vara snöröjda inom sex timmar och halkbekämpade efter plogning fyra timmar senare. Övriga gator och gång- och cykelvägar ska vara snöröjda på 24 timmar och halkbekämpade tio timmar efter plogning. Sigtuna kommuns ansvar är vägar och gator inom tätorterna Rosersberg, Märsta och Sigtuna.
Notiser SAS ställer in alla flyg till och från Israel och Libanon fram till den 16 mars på grund av konflikten i Mellanöstern. Fler än 4 000 svenskar är strandsatta i regionen.
Nyheter Lodjursjakten i länet stoppas tills vidare efter beslut den 27 februari. Därmed kan den licensjakt som Länsstyrelsen i Stockholms län beslutat om inte starta den 1 mars som planerat.
Nyheter Den man i 20-årsåldern som häktades förra veckan misstänkt för deltagande i terroristorganisation arbetade samtidigt inom kommunal verksamhet, uppger SVT Nyheter.
Blåljus En kvinna i 40-årsåldern har anhållits misstänkt för försök till grov misshandel efter en händelse i en lägenhet i Märsta natten mot torsdag, enligt unt.se.
Nyheter Tullverket begär ökade anslag de kommande åren och lyfter behovet av mer resurser för att klara EU:s nya krav och stärka arbetet mot organiserad brottslighet. Myndigheten lämnar nu sitt budgetunderlag till regeringen.
Nyheter Omständigheterna kring det grova brottet som inträffade på Migrationsverkets återvändandecenter är fortsatt oklara, men nu verkar ändå brottsrubriceringen offentlig. Det rör sig om grov våldtäkt mot barn.
Notiser SMHI har utfärdat en gul varning för plötslig ishalka i Sigtuna kommun. Varningen gäller från onsdag kväll klockan 19.00 till torsdag morgon klockan 10.00.
Nyheter Antalet A-traktorer i Sigtuna kommun har ökat de senaste åren, enligt statistik som Newsworthy sammanställt med uppgifter från Transportstyrelsen.
Nyheter Barnafödandet i Sverige nådde en ny bottennivå under 2025. För fjärde året i rad minskade antalet födda barn i landet. I Sigtuna kommun gick utvecklingen däremot åt motsatt håll.