Foto: Pressbild/IF

Halkan orsakar många skador

Sjukvården i länet har fullt upp med att hantera halkolyckor: - Skadar man sig är det viktigt att komma rätt i vården. Börja med att ringa 1177 som ger råd om var den bästa och närmaste vården för skadan finns, säger Patrik Söderberg, chefläkare vid Region Stockholm, i ett pressmeddelande.

Omkring 200 halkrelaterade olyckor om dagen inträffar varje dag i länet, fler kvinnor än män kommer in till sjukvården enligt ett pressmeddelande från Region Stockholm.
– Det behöver inte betyda att fler kvinnor halkar, utan kan bero på andra faktorer, bland annat en ökad förekomst av benskörhet hos kvinnor, förklarar chefsläkare Patrik Söderberg.

Sjukvården rekommenderar besök först på närakuterna där det finns röntgenmöjlighet. Var tredje person som kom in förra året hade skadat, under eller överarmen på olika sätt, skador på fot och fotled är också vanligt, likaså krosskador på knä, armbågar och höfter samt hjärnskakningar.
– Det finns röntgen vid länets nio närakuter som oftast är närmare och kan ge snabbare vård, säger Patrik Söderberg, chefläkare vid Region Stockholm.

Region Stockholms tips för att undvika halka
– Använd broddar
– Ta det lugnt – spring inte till bussen
– Ha mobilen i fickan och ögonen på vägen
– Se upp för isfläckar
– Gå som en pingvin – ta korta steg, sätt ned hela fötterna och behåll tyngdpunkten rakt ned
– Undvik att gå ut i tofflorna för att hämta tidningen

Stor risk för gräsbrand under fredagen

Notiser SMHI varnar för risk för gräsbrand i Sigtuna kommun och övriga Svealand under fredagen. Risken är stor eller lokalt mycket stor i de snöfria områdena mellan klockan 11.00 och 16.00.

Sju av tio kan få skyddplats i kommunen

Notiser I Sigtuna kommun finns 269 skyddsrum med totalt omkring 37 100 platser, vilket motsvarar cirka 70 procent av kommunens invånare. Nu ska fler skyddade utrymmen identifieras i källare, garage och vägtunnlar, rapporterar Newsworthy.

EXTRA

Förslag om ny idrotts- och eventarena på Midgårdsfältet

Politik Kommunledningen har lagt ett förslag om att bygga en ny idrotts- och evenemangsarena på Midgårdsfältetet. Beslut fattas på kommunstyrelsen i mitten av april: - Sigtuna kommun ska skapa goda förutsättningar som möjliggör en meningsfull fritid för invånarna och tack vare den starka ekonomi som vi skapat kan vi nu göra det här, säger Mattias Askerson (M), kommunstyrelsens ordförande, till märsta.nu

Mordet i Sigtunafjärden

Man omhäktad för mordet i Sigtunafjärden

Notiser En 50-årig man sitter fortsatt häktad, misstänkt för mordet på en kvinna som hittades död i Sigtunafjärden i januari 2015. Beslutet fattades av Attunda tingsrätt.

Så många ska mönstra från kommunen

Nyheter Antalet unga som kallas till mönstring ökar i Sigtuna kommun. I år kallas 173 personer från kommunen, vilket är det högsta antalet sedan värnplikten återinfördes 2017, enligt statistik från Plikt- och prövningsverket.