Under dagen rapporterade märsta.nu att 31 personer avlidit på grund av coronaviruset, nu visar det sig att drygt hälften av dessa har bott på ett särskilt boende i kommunen.
31 personer har avlidit på grund av coronaviruset i kommunen. Så många som hälften av dessa kan vara personer som bott på ett av kommunens särskilda boenden. Med särskilt boende räknas äldreboende, demensboende, korttidsboende med mera. De fyra boendena är Ymer, Ärlinghem, Hemskogen och Arhem. Enligt den senaste siffran från kommunen har 16 personer avlidit fram till i morse.
Besöksförbud råder sedan flera veckor tillbaka på boenden i kommunen. Sigtuna kommun skriver dock på sin hemsida att man inte ser en stor smittspridning i dagsläget och att personer tillfrisknar från viruset. Personal har även god tillgång till skyddsutrustning. – För att minska smittspridningen i vår verksamhet samverkan vi med myndigheter, Region Stockholm och läkarorganisationen. Det innebär ett aktivt arbete där vi kontinuerligt utvärderar insatser och ställer om vårt arbetssätt efter behov och nya rekommendationer, står det på hemsidan.
Ung & Student Sultan Abu-Tayea, elev i årskurs ett på teknikprogrammet vid Svea gymnasium i Sollentuna, har tilldelats 50 000 kronor i investeringskapital för sin affärsidé DriveClean – en mobil biltvättstjänst där bilen rengörs med ånga direkt på plats hos kunden.
Politik Liberalerna i Stockholms län föreslår att tandvården fullt ut ska integreras i det svenska hälso- och sjukvårdssystemet. Förslaget antogs vid partiets förbundsårsmöte under helgen och syftar till att göra tandvården billigare och mer tillgänglig.
Politik Nyligen visade statistik att Sigtuna kommun har låg lärarbehörighet i skolorna. Nu föreslår Liberalerna drastiska åtgärder för att höja behörigheten.
Nyheter Polisen i region Stockholm har tillsammans med samtliga kommuner i Stockholms län, inklusive Sigtuna kommun, skickat ut årets trygghetsmätning till invånare mellan 16 och 85 år. Syftet är att undersöka hur trygga medborgarna känner sig och hur många som utsatts för brott.
Nyheter Sigtunastiftelsen och Handelsbanken Sigtuna inleder ett nytt samarbete för att stärka barn och ungas läsintresse. Med ett bidrag på 25 000 kronor per år under 2025 och 2026 ska Sigtunastiftelsens bibliotek kunna köpa in mer barn- och ungdomslitteratur.
Nyheter Andelen personer som varit utan arbete i minst ett år i Sigtuna kommun var i stort sett oförändrad i mars jämfört med samma månad förra året. Det visar Arbetsförmedlingens senaste månadsstatistik.
Blåljus Flera tonåringar var inblandade i ett mindre bråk i Steningehöjden natten mot måndag. Polisen kallades till platsen, men inga skador rapporterades och inget brott misstänks.