Elias Hadaya från ett tillfälle i Sigtuna.Foto: Jamshid Jamshidi/Arkiv

Hadaya till Assyriska

Märstabon Elias Hadaya byter klubb från AFC Eskilstuna till Assyriska FF i Division 1: - Det här är kanske vårt mest spännande nyförvärv, kommenterar sportchefen Bobil Minasson på Assyriskas hemsida.

Hadaya som varit en del av AFC Uniteds organisation i ett par år tar nu klivet vidare i karriären till Assyriska där han siktar på att knipa en plats mellan stolparna i Division 1-laget. Hadaya följer alltså inte med AFC och märstabon Ferid Ali som flyttar till Eskilstuna inför den kommande säsongen i Allsvenskan. Sportchefen i Assyriska, Bobil Minasson, tror mycket på Elias Hadaya och kallar honom för det mest spännande nyförvärvet.
– Elias är talangfull, ambitiös och har bra längd och fysik trots sin unga ålder, säger han till Assyriskas facebooksajt.

Brons för SMGK på Rikstvåan

notiser Sigtuna Märsta Gymnastikklubbs Svart2-trupp tog hem en bronsmedalj i Rikstvåan, öppen klass, vid en tävling i Gävle. I klassen deltog totalt 12 lag.

bildextra

Så blir nya handbollsarenan

Handboll Planerna på en ny arena vid Vikingafältet tar ett steg framåt. Kommunstyrelsens samhällsbyggnadsutskott gav klartecken till ärendet den 31 mars.