Foto: Jamshid Jamshidi

H43 Lund besegrade Skånela

Skånela föll oväntat mot mittenlaget H43 på lördagen och riskerar att tappa förstaplatsen.

H43 Lund besegrade Skånela IF med 31–28 i Allsvenskan i handboll när lagen möttes den 13 december. H43 hade greppet om matchen tidigt och ledde i paus med 18–14. Trots en uppryckning i den andra halvleken lyckades Skånela inte komma ikapp.

Linus Wärnmark blev bäste målskytt i Skånela med åtta mål. Skånela behåller serieledningen efter matchen, men har en match mer spelad än lagen som ligger på plats två till fyra i tabellen samt en poäng tillgodo.

Kim Taekwondo med starka prestationer på Slovenia Open

kampsport I helgen deltog Kim Taekwondo i Slovenia Open G2 i Ljubljana med landslagsaktuella Izabella Källstrand och Nazaah Waliullah, samt Tea Karlberg som debuterade i ny viktklass. Tävlingen är G2-klassad, vilket innebär att det delas ut dubbla rankingpoäng jämfört med G1.

EXTRA

Anthony Nyberg matchhjälte för Karlskoga

Ishockey Märstasonen Anthony Nyberg fick en oväntad chans i Hockeyallsvenskan – och tog den. När han vaktade målet mot Modo på söndagen svarade han för 17 räddningar på 18 skott och hyllades efteråt som matchhjälte.

Jesper Wahlberg kan bli Årets cyklist

Cykel Jesper Wahlberg från Märsta BMX är en av de 13 nominerade till utmärkelsen Årets cyklist 2025. Nu öppnar omröstningen där allmänheten kan vara med och påverka vilka som prisas.

damallsvenskan

Skånela tog viktig seger mot Redbergslid

Handboll Skånela vann med 29–27 i damallsvenskan efter en jämn och svängig match i Vikingahallen. I och med segern lämnade laget platsen under strecket och kliver upp på negativ kvalplats med tre omgångar kvar att spela.