10 år efter avslutad skolgång på SSHL var snittlönen drygt 38 000 kronor.
30 500 kronor tjänade man efter examen på ArlandagymnasietFoto: Pressbild/Sigtuna kommun

Gymnasieskolan som leder till högsta lönen

Branschorganisationen Svenskt Näringsliv lanserar inför gymnasievalet en sajt med fakta om alla skolor i både kommunen, länet och landet.

I Stockholms län ska 26 000 niondeklassare välja gymnasium till under våren. För att ”underlätta” valet lanserar branschorganisationen Svenskt Näringsliv en sajt med fakta om alla gymnasieskolor. Där framgår hur många som bland annat gick ut skolan och hur många som tog examen. Samtliga gymnasieskolor i kommunen är med, SSHL, Märsta Praktiska, Arlandagymnasiet och Sveriges Ridgymnasium.

Enligt Svenskt Näringsliv är det stora skillnader i arbetslöshet beroende på vilket program man läst. Det är inte alla program som leder till jobb, poängterar Svenskt Näringsliv. På sidan finns även info om andel som varit arbetslösa, andel som har jobb och vad de tjänar idag.

Högst lön efter studier på Arlandagymnasiet har man om man gått Teknikprogrammet där snittlönen var nästan 30500 kronor i månaden (10 år efter examen), lägsta lönen fanns inom Hotell- och restaurang. Snittlönen efter studier på Josefinaskolan var 15 000 kronor (5 år efter examen). Högsta lönen på SSHL hade elever som gått Naturvetenskap, 38 400 kronor (10 år efter examen).

upphandlingen av bolt

Oklart om Bolt-domen överklagas

Nyheter Det är ännu oklart om Sigtuna kommun kommer överklaga Förvaltningsrättens dom om att Bolt inte får vara med i upphandlingen.

VR kommer köra åt Mälardalståg från december 2026

Nyheter VR Sverige har vunnit upphandlingen och tar över driften av Mälartåg från december 2026. Kontraktet gäller i åtta år med möjlighet till förlängning. Beslutet meddelades den 8 oktober och beställare är Mälardalstrafik, som ägs gemensamt av regionerna i Stockholm, Sörmland, Uppsala, Västmanland, Örebro län och Östergötland.

Var tionde tåg i kommunen försenat under september

Nyheter Tågen till och från stationerna i kommun fortsätter att ha problem med punktligheten. Under september kom var tionde tåg mer än fem minuter sent till stationerna i Märsta, Arlanda C och Rosersberg, rapporterar Newsworthy.