Arlandagymnasiet i MärstaFoto: Sigtuna kommun

Gymnasier uppmanas till flexibel skolstart

Länsstyrelsen uppmanar gymnasieskolor att börja med flexibel skolstart i höst.

Höstterminen är bara några veckor bort för gymnasieelever i hela länet. Men om det blir som vanligt att alla elever i princip börjar samtidigt finns risk för att smittspridningen av covid-19 tar fart igen. Därför uppmanar Länsstyrelsen gymnasieskolorna att se över sina starttider på morgnarna så att det inte blir så mycket trängsel inom kollektivtrafiken rapporterar SVT Stockholm.

Det kommer dock vara upp till de enskilda skolorna att bestämma vad de vill göra, bland annat kan man uppmana elever att cykla eller gå till skolan. Med att sprida ut skoltiden blir det även färre som reser samtidigt vilket avgör hur trångt det blir på bussar och tåg.
– Det vi har sagt är att kommunerna får göra det här efter sina förutsättningar. Vi förstår att det är kort om tid, men ingen har motsatt sig, säger Filip Strandberg, handläggare på Länsstyrelsen till SVT Stockholm.

valet2026

Malm Kelfve tvåa på Moderaternas regionslista

Politik Anna Malm Kelfve finns med på Moderaternas lista till Region Stockholm för valkrets Nordväst. Hon är placerad på andra plats och är i dag ledamot i Trafikutskottet samt i regionfullmäktige. Även Mattias Askerson finns med på listan, på plats 7.

Fortsatt hög nivå av viltolyckor i Sigtuna

Nyheter Sigtuna kommun har haft en tydlig ökning av viltolyckor under hösten. Totalt har 110 olyckor rapporterats hittills, vilket är betydligt fler än genomsnittet för samma period de senaste tio åren, enligt Newsworthy.

budget 2026

Sigtunas budget för 2026 antagen – satsningar och sänkt skatt

Politik Sigtuna kommunfullmäktige har antagit mål och budget för 2026. Beslutet innebär satsningar på kultur- och fritidsliv, renoveringar av idrottshallar och skolmiljöer samt fortsatta insatser för trygghet och integration. Samtidigt sänks kommunalskatten med 20 öre till 19,50 procent.