Länsstyrelsen uppmanar gymnasieskolor att börja med flexibel skolstart i höst.
Höstterminen är bara några veckor bort för gymnasieelever i hela länet. Men om det blir som vanligt att alla elever i princip börjar samtidigt finns risk för att smittspridningen av covid-19 tar fart igen. Därför uppmanar Länsstyrelsen gymnasieskolorna att se över sina starttider på morgnarna så att det inte blir så mycket trängsel inom kollektivtrafiken rapporterar SVT Stockholm.
Det kommer dock vara upp till de enskilda skolorna att bestämma vad de vill göra, bland annat kan man uppmana elever att cykla eller gå till skolan. Med att sprida ut skoltiden blir det även färre som reser samtidigt vilket avgör hur trångt det blir på bussar och tåg. – Det vi har sagt är att kommunerna får göra det här efter sina förutsättningar. Vi förstår att det är kort om tid, men ingen har motsatt sig, säger Filip Strandberg, handläggare på Länsstyrelsen till SVT Stockholm.
Nyheter Lodjursjakten i länet stoppas tills vidare efter beslut den 27 februari. Därmed kan den licensjakt som Länsstyrelsen i Stockholms län beslutat om inte starta den 1 mars som planerat.
Nyheter Den man i 20-årsåldern som häktades förra veckan misstänkt för deltagande i terroristorganisation arbetade samtidigt inom kommunal verksamhet, uppger SVT Nyheter.
Nyheter En kvinna i 40-årsåldern har anhållits misstänkt för försök till grov misshandel efter en händelse i en lägenhet i Märsta natten mot torsdag, enligt unt.se.
Nyheter Tullverket begär ökade anslag de kommande åren och lyfter behovet av mer resurser för att klara EU:s nya krav och stärka arbetet mot organiserad brottslighet. Myndigheten lämnar nu sitt budgetunderlag till regeringen.
Nyheter Omständigheterna kring det grova brottet som inträffade på Migrationsverkets återvändandecenter är fortsatt oklara, men nu verkar ändå brottsrubriceringen offentlig. Det rör sig om grov våldtäkt mot barn.
Nyheter SMHI har utfärdat en gul varning för plötslig ishalka i Sigtuna kommun. Varningen gäller från onsdag kväll klockan 19.00 till torsdag morgon klockan 10.00.
Nyheter Antalet A-traktorer i Sigtuna kommun har ökat de senaste åren, enligt statistik som Newsworthy sammanställt med uppgifter från Transportstyrelsen.
Nyheter Barnafödandet i Sverige nådde en ny bottennivå under 2025. För fjärde året i rad minskade antalet födda barn i landet. I Sigtuna kommun gick utvecklingen däremot åt motsatt håll.
Nyheter Under vintern har 62 viltolyckor rapporterats i Sigtuna kommun, vilket ligger nära genomsnittet för de senaste tio åren som är 60 olyckor för samma period.
Nyheter En person häktades vid Attunda tingsrätt misstänkt för deltagande i terroristorganisation. Beslutet fattades efter en häktningsförhandling som genomfördes under fredagen.
Nyheter Ett signalfel mellan Ulriksdal och Helenelund påverkar pendeltågstrafiken på linje 40 mot Uppsala C och linje 41 mot Märsta. Sedan klockan 09.00 stannar tågen inte vid Helenelund.