Herman Borring är en tidigare vinnareFoto: Pressbild

Gymnasieelever deltar i SM-kval

Elever från Bergstrands gymnasium i Kolsta medverkar i kval till SM för unga lastbilschaufförer.

På onsdag om en vecka, 15:e september, tävlar elever från Bergstrands gymnasium fordonsprogram i kval till SN för unga lastbilschaufförer. Tävlingen hålls på Uppsala Yrkesgymnasium. Totalt är elever från 20 skolor med i tävlingarna. Bergstrands Gymnasium håller till i Kolsta och har Transportprogram.

Liberalerna vill se tandvård som en del av sjukvården

Politik Liberalerna i Stockholms län föreslår att tandvården fullt ut ska integreras i det svenska hälso- och sjukvårdssystemet. Förslaget antogs vid partiets förbundsårsmöte under helgen och syftar till att göra tandvården billigare och mer tillgänglig.

Nytt samarbete för att främja ungas läsning

Nyheter Sigtunastiftelsen och Handelsbanken Sigtuna inleder ett nytt samarbete för att stärka barn och ungas läsintresse. Med ett bidrag på 25 000 kronor per år under 2025 och 2026 ska Sigtunastiftelsens bibliotek kunna köpa in mer barn- och ungdomslitteratur.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening