William Karlsson fick nyligen Lady Byng Trophy och nu även GuldpuckenFoto: NBCSN/USA

Guldpucken till Karlsson

Wingsfostrade William Karlsson tar hem Guldpucken som landets bästa hockeyspelare 2018: - Vem hade trott det här för ett år sedan? Det har varit ett galet år och nu sitter jag med den här, säger William till Expressen.

Svenska ishockeyförbundet och Expressen delar i år ut Guldpucken till William Karlsson från Märsta. Wingsfostrade Karlsson har haft ett galet år med 43 mål och Stanley Cup-final. Han förhandlar nu om sitt kontrakt och spås landa på omkring 6 miljoner dollar per år i flera års tid.
– Det har varit en kul säsong även om det så klart är tufft att förlora en final. Men Washington gjorde en jättebra finalserie och förtjänade att vinna. Tittar jag tillbaka tycker jag att vi ändå gjorde ett jättebra jobb, säger Karlsson när han får priset av Expressen i Las Vegas.

 

Skrivit historia
William hamnar nu i samma sällskap som fler av sina idoler; Peter Forsberg, Mats Sundin, Nicklas Lidström, Henrik Zetterberg och Erik Karlsson har alla vunnit Guldpucken. Nu har han varit med och gjort Las Vegas till hockeystad och skrivit historia. Han är även en av de bästa målskyttarna i ett expansionslags historia, i samma sällskap som Wayne Gretzky och Mike Bossy.
– Det har varit kul att se hur hockeyn utvecklats här i Vegas. Den finns överallt här nu och det är riktigt coolt att se hur folk tagit till sig hockeyn och blivit fans, fortsätter Wille.

Vilar upp sig
Innan kontraktsförhandlingarna tar fart så vilar William upp sig. Han lär vara i Sverige i skrivande stund. Det blir mycket Fortnite för att rensa huvudet och bara koppla bort allt. En och annan tur ut till Märsta blir det säkerligen för Wille som numera bor i Stockholm. Ett säkert kort brukar vara att träna i Pinbackshallen i augusti, återstår att se om han dyker upp…

damallsvenskan

Skånela föll hemma mot Ystad

Handboll Skånela IF föll hemma mot Ystads IF HF i damernas Allsvenska möte den 29 november, där gästerna drog ifrån tidigt och vann med 35–28 efter 20–13 i paus.

SM i BMX avgörs i Märsta 2026

Cykel Svenska Cykelförbundet har beslutat att SM i BMX 2026 ska arrangeras i Märsta. Beslutet togs i samband med ett omfattande styrelsemöte där flera nationella mästerskap för kommande år fördelades.

Fyra judoutövare från kommunen tog medaljer på RM

kampsport Fyra judoutövare från Sigtuna kommun tog medaljer vid årets Riksmästerskap. Ariel Drottgren, Chinzorig Odkhuu och Lina Ejestrand deltog i mixlaget, som gjorde en stark insats och tog silver, efter att ha följt upp förra årets guld.

damallsvenskan

Seger även för damerna

Handboll Skånelas damlag tog sin första seger för säsongen genom en klar bortavinst mot HK Drott i Halmstad.

Planer på tälthall för fotboll i Midgårdsdalen avbryts

Fotboll I en skrivelse som Kommunstyrelseförvaltningen tagit fram föreslås att den påbörjade förstudien för en tälthall för fotboll i Midgårdsdalen avbryts. Beslutet grundar sig på flera praktiska och ekonomiska hinder som tidigt framkommit i processen.

hockeyettan

Wings nollades mot Borlänge

Ishockey Wings åkte på en tung förlust hemma mot Borlänge med 0–4 efter en match där gästerna visade sig vara det starkare laget.

Pantzar i VM-kvaltruppen

Basket Sigtunafostrade Melwin Pantzar är en av nyckelspelarna i det svenska herrlandslaget i basket, som nu laddar för nästa VM-kval. Pantzar, som till vardags spelar i spanska Bilbao, har hittills gjort 42 landskamper för Sverige.