Glada simmare efter tävlingarna i Lund. Foto: Insändarbild/Arlandagymnasiet

Guld till Miriam vid Skol-SM

Arlandagymnasiet kom tvåa när Skol-SM i simning avgjordes, Anna Miriam bidrog till andraplatsen med sina två guld.

Arlandagymnasiet åkte till Lund för att tävla på Skol-SM. Anna Miriam som går på åk 2 Naturvetenskapligt program plockade inledningsvis två individuella guld, därefter var det fina lagkappssimningar som ledde fram till det slutgiltiga resultatet.

Liberalerna vill se tandvård som en del av sjukvården

Politik Liberalerna i Stockholms län föreslår att tandvården fullt ut ska integreras i det svenska hälso- och sjukvårdssystemet. Förslaget antogs vid partiets förbundsårsmöte under helgen och syftar till att göra tandvården billigare och mer tillgänglig.

Nytt samarbete för att främja ungas läsning

Nyheter Sigtunastiftelsen och Handelsbanken Sigtuna inleder ett nytt samarbete för att stärka barn och ungas läsintresse. Med ett bidrag på 25 000 kronor per år under 2025 och 2026 ska Sigtunastiftelsens bibliotek kunna köpa in mer barn- och ungdomslitteratur.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening