Simon Thor i mittenFoto: Insändarbild
Foto: Insändarbild

Guld för Thor på JSM

Simon Thor avslutade inomhussäsongen på bästa sätt genom att ta guld i stavhopp på 5.05m.

Simon Thor följde upp förra veckans brons i mångkamp med att ta guld i stavhopp i samband med inomhus JSM. Han klarade 5.05 vilket är personbästa. Efter att ha klarat ingångshöjden 4.53 var väntan 90 minuter innan han fick gå in in i tävlingen igen. Därefter klarade han 4,73, 4,90 och slog till med 5,05. Han förbättrade därmed sitt egna personbästa och klubbrekord i IFK Märsta med tre centimeter. Han gjorde ett försök på 5.10 som är kvalgräns för JEM i sommar men kom inte över. Simon Thor studerar och tränar i Falun, han och hans skol- och träningskompisar från Falun lade beslag på plats 1-4 i tävlingen.

Så gick det för bygdens lag på Gothia Cup

Fotboll Flera lokala lag har representerat Sigtuna kommun i årets Gothia Cup – världens största ungdomsturnering i fotboll – med blandade resultat men stort engagemang och internationella möten.

Jannis ger barn och unga gratis sommarläger

Fotboll Denna vecka samlas över 30 barn på Prästängarna i Sigtuna för att delta i "Hristocademy" – ett kostnadsfritt sommarläger med fokus på fotboll. Bakom initiativet står Jannis Hristofilopoulos, som även är tränare i Sigtuna IF och Skånela IF pojkar födda 2012.

Tufft motstånd för Skånela i Svenska Cupen

Handboll Skånelas herrlag deltar även i år i ATG Svenska Cupen. I gruppspelet har laget lottats in i grupp 8 tillsammans med IF Hallby HK, Täby Centrum HK och Alingsås HK. Därmed väntar kvalificerat motstånd från Handbollsligan, både hemma och borta.

sommar i sigtuna kommun

Cricket samlar unga och vuxna

Sport Under lördagseftermiddagen samlades ett trettiotal ungdomar och vuxna i Märsta för att spela cricket – en sport som snabbt vinner mark även i Sverige.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening