Simon Thor tar 4.93 i stavhoppFoto: IFK Märsta

Guld för Simon Thor på JSM

Simon Thor från IFK Märsta kammade hem ett guld och ett brons på Junior-SM i Göteborg.

Simon Thor tog guld i samband med JSM i Göteborg i helgen. Han vann i P19-klassen i stavhopp och kom dessutom trea i spjut. Stav noterade han personbästa med 4.93m och spjut kastade han 57,4m, vilket också var personbästa. Han startade även i diskus och kula och kom åtta respektive femma. I och med guldet är han uttagen till den svenska truppen på Nordiska juniormästerskapen kommande helg som ska avgöras i norska Kristiansand.

Brons för SMGK på Rikstvåan

notiser Sigtuna Märsta Gymnastikklubbs Svart2-trupp tog hem en bronsmedalj i Rikstvåan, öppen klass, vid en tävling i Gävle. I klassen deltog totalt 12 lag.

bildextra

Så blir nya handbollsarenan

Handboll Planerna på en ny arena vid Vikingafältet tar ett steg framåt. Kommunstyrelsens samhällsbyggnadsutskott gav klartecken till ärendet den 31 mars.

Mårtensson blir assisterande sportchef i Örebro Hockey

Ishockey Örebro Hockey förstärker sin sportsliga ledning och välkomnar Tony Mårtensson som ny assisterande sportchef. Mårtensson, ursprungligen från Märsta och boende i Sigtuna, har de senaste åren arbetat i Linköpings organisation som sportchef.

Kim Taekwondo med starka prestationer på Slovenia Open

kampsport I helgen deltog Kim Taekwondo i Slovenia Open G2 i Ljubljana med landslagsaktuella Izabella Källstrand och Nazaah Waliullah, samt Tea Karlberg som debuterade i ny viktklass. Tävlingen är G2-klassad, vilket innebär att det delas ut dubbla rankingpoäng jämfört med G1.