Philip Rosenberg med tränare Hassan WandiFoto: Insändarbild/Kim Taekwondo

Guld för Rosenberg i prestigefylld tävling

I helgen hölls Swedish Open G1 i Fyrishov, Uppsala för första gången, och evenemanget markerade en imponerande samling av världens bästa taekwondoutövare. Deltagare från hela världen, inklusive världs- och olympiska mästare, samlades för att tävla i denna prestigefyllda världsrankingtävling.

Bland de svenska elitspelarna som ställde upp fanns Philip Rosenberg och Nazaah Waliullah, båda kämpande under lördagen. Nazaah stod inför en betydande utmaning när hon mötte den regerande världsmästaren från Korea, som nyligen hade triumferat vid VM i augusti. Trots en otroligt jämn match och Nazaahs imponerande prestation tillhörde segern den koreanska utövaren, som sedan gick vidare och vann alla sina matcher för att säkra guldet.

Philip Rosenberg, å andra sidan, tog steget upp på prispallen genom att säkra sitt första guld någonsin. I finalen stod han mot en stark motståndare från Norge och avslutade matchen med en 2-0-seger i ronder. Denna seger gör Philip till en av de få i klubbens historia som har erövrat guld på världsscenen. Det är en prestation som endast en handfull har lyckats med, och det senaste guldet för klubben inträffade 2019 vid Turkish Open.

För Nazaah var det en tävling där hennes skicklighet och kampvilja visade att hon tillhör den internationella toppeliten, trots att segern inte gick hennes väg denna gång. Trots förlusten mot världsmästaren, kastade hon ljus över svensk taekwondo och fortsätter att vara en lovande deltagare.

Nu, efter framgången i Swedish Open, är det Kim Taekwondos nästa stora utmaning som närmar sig – Svenska Mästerskapen om två veckor.

Erik Koinberg vinnare i Slaget om Stockholm på Arlandastads GK

golf Juniorgolfen i Sigtuna kommun visade styrka förra veckan när deltävlingen i Slaget om Stockholm spelades på Arlandastads Golfklubb. Hemmaklubbens Erik Koinberg, som representerar Arlandastad GK, gick segrande ur elitklassen efter en imponerande avslutningsrunda på 5 under par.

Fina framgångar för Kim Taekwondo på Lomma Cup

kampsport Kim Taekwondo avslutade tävlingssäsongen starkt med sex medaljer vid årets upplaga av Lomma Cup. Klubben ställde upp med 13 deltagare, varav tio nybörjare och tre avancerade, i vad som blev sista tävlingen före sommaruppehållet.

division 4

Märsta IK kvar som jumbo efter förlust mot Bälinge

Fotboll Märsta IK fick se sig besegrade med 2–0 borta mot Bälinge i lördagens match. Hemmalaget tog ledningen redan i den 15:e minuten genom Hannes Andersson, som även fastställde slutresultatet med sitt andra mål i den 70:e minuten.

U23-landslaget tränade i Märsta inför landskamper

Fotboll Sveriges U23-landslag i fotboll gjorde ett stopp i Märsta under måndagen för ett träningspass på SATS innan avfärd från Arlanda. Träningen är en del av förberedelserna inför två kommande landskamper mot Spanien och Italien.

Idrottsinitiativet kommer till Skånela IF

Handboll Idrottsinitiativet, ett ideellt nätverk, vars syfte är att verka för att skapa bättre förutsättningar för idrotten i kommunerna, gör nu ett nedslag hos Skånela IF. Satsningen vill stärka föreningsidrottens roll i samhället, med särskilt fokus på områden där barn och unga har svårare att hitta in i föreningslivet. En av de som deltar i arbetet är Dan Sundblad, tidigare rektor på Arlandagymnasiet.

division 4

Håbo FF besegrade Märsta IK med 3–0

Fotboll Håbo FF tog en klar seger på hemmaplan när laget besegrade Märsta IK med 3–0. Matchen avgjordes redan i den första halvleken där hemmalaget gick upp till en tvåmålsledning, båda målen signerade Lucas Madsen.

Beslut om fotbollstält väntas på måndag

Fotboll Kommunstyrelsen väntas på måndag ta ställning till förslaget om att inleda en förstudie om att uppföra ett fotbollstält i Märsta. Syftet är att skapa bättre träningsmöjligheter under vinterhalvåret för föreningslivet, särskilt för barn- och ungdomsverksamhet.

Wings HC med på Tre Kronors nya matchtröja

Ishockey När Tre Kronor spelar träningslandskamper mot Finland den 17 och 18 april kommer laget att bära en ny typ av matchtröja – där klubbmärken från spelarnas moderföreningar utgör en del av de klassiska kronorna på bröstet. Bland de utvalda föreningarna finns Wings HC Arlanda.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening