Foto: Genrebild/Daniel Iskander

Grundvatten i kranarna nästa vecka

Nästa vecka kommer det vara grundvatten i kranarna istället för dricksvatten via Norrvatten.

Huvudvattenledningen mot Sigtuna kommun måste stängas av från Norrvatten nästa vecka. Det innebär att det kommer dricksvatten från grundvattenverket istället. För kommuninvånarnas del är det från Märsta Grundvattenverk. Anledningen är att Norrvatten ska höja kapaciteten och förbättra säkerheten vid Stäkets tryckstegringsstation. Grundvattnet har en annan sammansättning än det vanliga vattnet som vi brukar få vilket innebär högre halter av kalcium och magnesium samt har en högre salthalt, vattnet klassas som hårt. Det kan uppstå kalkutfällningar i disk- och tvättmaskiner samt vattenkokare.

Liberalerna vill se tandvård som en del av sjukvården

Politik Liberalerna i Stockholms län föreslår att tandvården fullt ut ska integreras i det svenska hälso- och sjukvårdssystemet. Förslaget antogs vid partiets förbundsårsmöte under helgen och syftar till att göra tandvården billigare och mer tillgänglig.

Nytt samarbete för att främja ungas läsning

Nyheter Sigtunastiftelsen och Handelsbanken Sigtuna inleder ett nytt samarbete för att stärka barn och ungas läsintresse. Med ett bidrag på 25 000 kronor per år under 2025 och 2026 ska Sigtunastiftelsens bibliotek kunna köpa in mer barn- och ungdomslitteratur.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening