Foto: Genrebild/Daniel Iskander

Grundvatten i kranarna nästa vecka

Nästa vecka kommer det vara grundvatten i kranarna istället för dricksvatten via Norrvatten.

Huvudvattenledningen mot Sigtuna kommun måste stängas av från Norrvatten nästa vecka. Det innebär att det kommer dricksvatten från grundvattenverket istället. För kommuninvånarnas del är det från Märsta Grundvattenverk. Anledningen är att Norrvatten ska höja kapaciteten och förbättra säkerheten vid Stäkets tryckstegringsstation. Grundvattnet har en annan sammansättning än det vanliga vattnet som vi brukar få vilket innebär högre halter av kalcium och magnesium samt har en högre salthalt, vattnet klassas som hårt. Det kan uppstå kalkutfällningar i disk- och tvättmaskiner samt vattenkokare.

Ökad skyddsjakt på vildsvin i Eneby och väg 263

Notiser Sigtuna kommun ökar arbetet med skyddsjakt för att minska problemen med vildsvin. Insatserna sker bland annat i området kring Eneby och längs väg 263, där skador och risker i trafiken pekas ut som särskilt stora.

valet2026

Lokalt stöd för Liberalernas nya linje

Politik Liberalerna i Sigtuna kommun har fortsatt stöd för partiledningen och partiledare Simona Mohamsson efter den nya linjen gentemot Sverigedemokraterna som presenterades förra veckan.

Märstabo döms för att ha kört i mittenfil på E4

Notiser En 35-årig bilist från Märsta får böter efter att polisen filmat honom köra länge i mittenfilen på E4 norr om Stockholm, utan att väja till höger. Tingsrätten konstaterar att föraren bröt mot trafikregler som få känner till, enligt experter.

Rosersbergs skytteförening hotas efter uppsagt arrende

Notiser Rosersbergs skytteförening i Tallmilan står inför en oviss framtid efter att Fortifikationsverket sagt upp arrendeavtalet för skytteanläggningen. Beskedet gäller från och med nu fram till den 31 oktober 2029, och föreningen har ännu inte fått någon konkret förklaring till beslutet.

Stor risk för gräsbrand under fredagen

Notiser SMHI varnar för risk för gräsbrand i Sigtuna kommun och övriga Svealand under fredagen. Risken är stor eller lokalt mycket stor i de snöfria områdena mellan klockan 11.00 och 16.00.

Sju av tio kan få skyddplats i kommunen

Notiser I Sigtuna kommun finns 269 skyddsrum med totalt omkring 37 100 platser, vilket motsvarar cirka 70 procent av kommunens invånare. Nu ska fler skyddade utrymmen identifieras i källare, garage och vägtunnlar, rapporterar Newsworthy.