Garnsviken i SigtunaFoto: Daniel Iskander

Grovt tjuvfiske i Garnsviken

Omkring Färjestadsbron i Garnsviken har det lagts ut nät där asp riskerar att fångas.

Det är sajten sportfiskarna.se som rapporterar om problem med grovt tjuvfiske i Garnsviken. Nät har lagts ut runt Färjestadsbron där Asp som leker riskerar att fastna. Enligt sajten har nätet lagts ut under nattetid från småbåtar och tas upp tidig morgon. Kustbevakningen och Stockholms stad genomför fisketillsyn på Mälaren och är informerade om tjuvfisket.

Larma Kustbevakningen eller Polisen
Man uppmanar de som finns i området under nattetid och har information att lämna att höra av sig till Kustbevakningen på 08-578976000, ett nummer som är öppet dygnet runt. Observerar man nät kan man även ringa Polisen på 112 och uppge att det är ett pågående brott.

Nattpendeltåg till Märsta, Rosersberg och Arlanda från augusti 2026

Politik Resenärer i kommunen kan se fram emot fler pendeltågsavgångar nattetid. Från och med augusti 2026 inför Region Stockholm ett pilotprojekt med utökad nattpendeltågstrafik på sträckan Södertälje–Uppsala via Stockholm City. Satsningen omfattar bland annat Märsta, Rosersberg och Arlanda, och genomförs för att göra kollektivtrafiken mer tillgänglig dygnet runt.

EXTRA

Misshandel vid restaurang i Märsta

Blåljus Polis och ambulans larmades på lördagskvällen till en restaurang i Märsta efter en misstänkt misshandel. En person hade blivit slagen utanför restaurangen och uppgavs ha skador i huvudet.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening