Garnsviken i SigtunaFoto: Daniel Iskander

Grovt tjuvfiske i Garnsviken

Omkring Färjestadsbron i Garnsviken har det lagts ut nät där asp riskerar att fångas.

Det är sajten sportfiskarna.se som rapporterar om problem med grovt tjuvfiske i Garnsviken. Nät har lagts ut runt Färjestadsbron där Asp som leker riskerar att fastna. Enligt sajten har nätet lagts ut under nattetid från småbåtar och tas upp tidig morgon. Kustbevakningen och Stockholms stad genomför fisketillsyn på Mälaren och är informerade om tjuvfisket.

Larma Kustbevakningen eller Polisen
Man uppmanar de som finns i området under nattetid och har information att lämna att höra av sig till Kustbevakningen på 08-578976000, ett nummer som är öppet dygnet runt. Observerar man nät kan man även ringa Polisen på 112 och uppge att det är ett pågående brott.

Många villor riskerar fuktskador vid kraftigt regn

Nyheter Allt fler småhus i Sigtuna och övriga Stockholms län visar tecken på klimatrisker som kan leda till skador vid extremväder. Enligt en ny sammanställning från If och Anticimex har mer än var fjärde villa i länet brister som kan göra dem sårbara vid exempelvis översvämning eller skyfall.

Hotfull man missade flyg

Blåljus En man som skulle resa iväg till Thailand från Arlanda fick ändra sina planer sedan han uppträtt hotfullt mot andra resenärer.