Garnsviken i SigtunaFoto: Daniel Iskander

Grovt tjuvfiske i Garnsviken

Omkring Färjestadsbron i Garnsviken har det lagts ut nät där asp riskerar att fångas.

Det är sajten sportfiskarna.se som rapporterar om problem med grovt tjuvfiske i Garnsviken. Nät har lagts ut runt Färjestadsbron där Asp som leker riskerar att fastna. Enligt sajten har nätet lagts ut under nattetid från småbåtar och tas upp tidig morgon. Kustbevakningen och Stockholms stad genomför fisketillsyn på Mälaren och är informerade om tjuvfisket.

Larma Kustbevakningen eller Polisen
Man uppmanar de som finns i området under nattetid och har information att lämna att höra av sig till Kustbevakningen på 08-578976000, ett nummer som är öppet dygnet runt. Observerar man nät kan man även ringa Polisen på 112 och uppge att det är ett pågående brott.

valet2026

Lokala V-politiker på riksdagslistan

Nyheter Vänsterpartiet Märsta–Sigtuna får två representanter på partiets riksdagslista inför valet 2026. Leo Ahmed och Marta Aguirre har nominerats till listan som fastställdes vid en valkonferens i slutet av januari.

valet2026

Askerson etta på Moderaternas lista

Nyheter Moderaterna har fastställt sin lista till fullmäktige, den toppas inte oväntat av kommunstyrelsens ordförande Mattias Askerson - Jag tackar för förtroendet att få toppa listan och tycker det är väldigt positivt att vi har en så bra mix av både nya och erfarna kandidater, säger han i ett uttalande.

Fler vapenbrott – narkotikabrotten minskar

Nyheter Antalet anmälda vapenlagsbrott ökade i Sigtuna kommun under 2025, samtidigt som flera andra brottstyper minskade. Det visar en genomgång av Brottsförebyggande rådets preliminära statistik som Newsworthy har gjort.