Grov misshandel i Märsta – Offret akutvårdas på sjukhus
Under kvällen den 6 september larmades polisen till Södergatan i Märsta efter att ha fått information om en pågående misshandel. Flera personer hade angripit en ensam man i 40-årsåldern och sedan flytt från platsen, lämnandes offret svårt skadat och icke kontaktbart.
Polis och ambulanspersonal svarade snabbt på larmet och anlände till platsen där de fann den skadade mannen. Han blev omedelbart förd till sjukhus för akut vård medan polisen inledde utredningen av händelsen.
Misshandeln klassificeras som grov på grund av det våldsoffret utsattes för och de allvarliga skador han ådrog sig. För närvarande finns det ingen information om misstänkta gärningsmän, och polisen arbetar intensivt med att förhöra eventuella vittnen och samla in bevis i ärendet.
Nyheter Rosersberg blir en av de första platserna i landet där särskilda avdelningar för barn och unga inom Kriminalvården ska startas. Planen är att verksamheten ska vara i drift från den 1 juli 2026.
Nyheter Kommunstyrelsens samhällsbyggnadsutskott har beslutat att sänka hastigheten på flera gator i Sigtuna stad från 50 till 40 kilometer i timmen. Omskyltning planeras till sommaren.
Nyheter Svenska kyrkan i Märsta har genomfört en beredskapsövning för att klara verksamheten även vid större kriser. Under två dagar i början av mars testades arbetet helt utan el och diesel.
Nyheter Planer på ett pilotprojekt med självkörande pendeltåg växer fram i Sigtuna kommun. Sträckan som pekas ut går mellan Märsta, Rosersberg, Sigtuna och Stockholm Arlanda Airport – ett av de mest trafikerade områdena i norra länet.