Polis undersökte en bil som man misstänker att den gripne använde. Foto: Jamshid Jamshidi

Gripna på Stationsgatan släppta

De tre personer som greps och anhölls efter tillslaget på Stationsatan i onsdags har släppts.

Tre personer greps och anhölls misstänkta för allmänfarlig ödeläggelse samt medhjälp till allmänfarlig ödeläggelse i Märsta i onsdags. Åklagaren hade till på lördagen på sig att begära dem häktade men valde att avstå från det, därmed har de misstänkta försatts på fri fot. Men misstankarna kvarstår fortfarande.

Polisen gick på onsdagsförmiddagen in i en lägenhet på Stationsgatan, de stannade kvar en stund enligt uppgifter till märsta.nu och därefter undersökte de en bil ute på parkeringen.

Fotnot: märsta.nu har sökt åklagare men utan resultat.

valet2026

Malm Kelfve tvåa på Moderaternas regionslista

Politik Anna Malm Kelfve finns med på Moderaternas lista till Region Stockholm för valkrets Nordväst. Hon är placerad på andra plats och är i dag ledamot i Trafikutskottet samt i regionfullmäktige. Även Mattias Askerson finns med på listan, på plats 7.

Fortsatt hög nivå av viltolyckor i Sigtuna

Nyheter Sigtuna kommun har haft en tydlig ökning av viltolyckor under hösten. Totalt har 110 olyckor rapporterats hittills, vilket är betydligt fler än genomsnittet för samma period de senaste tio åren, enligt Newsworthy.