Foto: Daniel Iskander

Greps med falskt pass

En man greps vid passkontrollen i natt misstänkt för att ha visat upp ett falskt pass.

Vid 2.20-tiden i natt greps en man i passkontrollen sedan han visat upp ett falskt pass. Mannen greps misstänkt för brusande av falskt urkund och passet togs i beslag som en del av utredningen. Åklagaren beslutade efter förhör att mannen ska vara anhållen på sannolika skäl misstänkt för brukande av falsk urkund.

regionsvalet

Längst väntetider till BUP i Stockholm

Politik Stockholms barn och ungdomar har lägst andel i landet som får tid hos barn- och ungdomspsykiatrin inom vårdgarantins gräns på 30 dagar. Det visar ny statistik från Sveriges Kommuner och Regioner.

Extra

Yxkvinna söktes i Steningeområdet

Blåljus Polisen larmades efter uppgifter om en kvinna som ska ha gått med en yxa längs vägen mot Steningebadet. Trots sökinsats med patrull och helikopter anträffades ingen misstänkt.

Mordet i Sigtunafjärden

Misstänkt i mordutredning i Sigtuna omhäktad

Nyheter Attunda tingsrätt har beslutat att en 50-årig man ska vara kvar i häkte, misstänkt för mord på en kvinna som hittades död i Sigtunafjärden 2015. Åklagaren har fått förlängd tid att väcka åtal.