En man greps vid passkontrollen i natt misstänkt för att ha visat upp ett falskt pass.
Vid 2.20-tiden i natt greps en man i passkontrollen sedan han visat upp ett falskt pass. Mannen greps misstänkt för brusande av falskt urkund och passet togs i beslag som en del av utredningen. Åklagaren beslutade efter förhör att mannen ska vara anhållen på sannolika skäl misstänkt för brukande av falsk urkund.
Nyheter Kommunstyrelsens samhällsbyggnadsutskott har beslutat att sänka hastigheten på flera gator i Sigtuna stad från 50 till 40 kilometer i timmen. Omskyltning planeras till sommaren.
Nyheter Svenska kyrkan i Märsta har genomfört en beredskapsövning för att klara verksamheten även vid större kriser. Under två dagar i början av mars testades arbetet helt utan el och diesel.
Nyheter Planer på ett pilotprojekt med självkörande pendeltåg växer fram i Sigtuna kommun. Sträckan som pekas ut går mellan Märsta, Rosersberg, Sigtuna och Stockholm Arlanda Airport – ett av de mest trafikerade områdena i norra länet.
Nyheter Hastigheten i Sigtuna stad kan sänkas från 50 till 40 km/h på flera gator. Frågan tas upp i kommunstyrelsens samhällsbyggnadsutskott den 31 mars.