En hund på en parkering på Arlanda. OBS! bilden är AI-genererad.Foto: AI-bild

Gratis nyårsparkering på Arlanda för hundägare

Under nyårsafton erbjuder Swedavia och Stockholm Arlanda Airport kostnadsfri parkering för hundägare som vill ge sina djur en lugnare nyårsnatt.

Långtidsparkering P3 Alfa hålls öppen utan avgift mellan klockan 20.00 på nyårsafton och 01.00 på nyårsdagen. Initiativet syftar till att ge hundar möjlighet att vistas i ett område där fyrverkerier är förbjudna. Det är tredje året i rad som flygplatsen genomför satsningen, efter att man tidigare uppmärksammat att många hundägare sökt sig till området under nyårskvällen.

Utöver parkeringen erbjuds även djurvänligt boende på Clarion Hotel Arlanda, där flera hundar och katter kan checka in för en tyst nyårsafton.

Klart: Sigtunarännet körs på söndag

Notiser På söndag den 15 februari arrangeras Sigtunarännet i Sigtuna stad. Loppet blir av och genomförs på isen med start klockan 10.00 vid Soldäcksbryggan längs strandpromenaden.

Så blir nya busstorget i Sigtuna

Nyheter Som märsta.nu kunde rapportera i helgen renoveras busstorget i år. Tidigare i veckan fattades beslut i Kommunstyrelsen: - Busstorget är en av de första platserna många möter när de kommer till Sigtuna stad. Därför är det viktigt att det upplevs som tryggt, tillgängligt och välkomnande, kommenterar kommunstyrelsens ordförande Mattias Askerson (M)

dödsolycka i valsta

Hovrätten dömer man för dödsolycka i Valsta

Notiser Svea hovrätt dömer en man för vållande till annans död och vårdslöshet i trafik efter en dödsolycka i Valsta den 7 juni 2023. En pojke avled efter att ha blivit påkörd vid ett obevakat övergångsställe.