Gränspolisen förstärker Polisen Stockholm Nord i det polisiära arbetet under helgerna. Foto: Sigtuna kommun
Gränspolisen medverkar i trygghetsarbetet
Gränspolisen på Arlanda medverkar i kommunen och Norrortspolisens arbete för ett tryggare Sigtuna kommun.
Inför varje helg medverkar Sigtuna kommuns fältarbetare och Brandkåren Attunda samt nattvandrare, trygghetsväktare och Polisen för att planera arbetet med trygghet i kommunen. Nyligen anslöt även Gränspolisen på Arlanda till gruppen.
Mötet hålls varje fredag kväll på Forum och omkring 10 personer från de olika instanserna medverkar och pratar om hur de ska samarbeta så bra som möjligt för ökad trygghet i kommunen. Enligt ett pressmeddelande från Sigtuna kommun går de också igenom det som hänt i kommunen den senaste tiden och utbyter information. – En del av vårt arbete som fältarbetare handlar om att finnas ute och bedriva uppsökande arbete under fredag- och lördagnätter. Även gränspolisen kommer att arbeta brottsförebyggande och relationsskapande mot ungdomar – och övriga, berättar Fanny Dahl, en av kommunens fältarbetare.
Gränspolisen fick bland annat se nya fritidsgården Valsta 195 och Valsta Centrum under sitt besök. Där kunde de trädde och prata med ungdomar. Enligt Fanny Dahl fick Gränspolisens representant bra kontakt med flera av de ensamkommande barnen som finns i Valsta.
Blåljus Ett SAS-plan som lyfte från Arlanda på fredagsmorgonen tvingades återvända kort efter start på grund av en spricka i cockpitrutan, enligt Expressen.
Politik Anna Malm Kelfve finns med på Moderaternas lista till Region Stockholm för valkrets Nordväst. Hon är placerad på andra plats och är i dag ledamot i Trafikutskottet samt i regionfullmäktige. Även Mattias Askerson finns med på listan, på plats 7.
Nyheter Två män i 20-årsåldern åtalas för olaga frihetsberövande efter att en pojke i yngre tonåren förts in i en bil i samband med att han skulle kliva på en buss i Sigtuna.
Nyheter Valsta klassas som ett utsatt område i den nationella lägesbild som polisen presenterat för 2025. Samtidigt visar flera tidigare utsatta områden i Stockholms län en positiv utveckling.
Nyheter Sigtuna kommun har haft en tydlig ökning av viltolyckor under hösten. Totalt har 110 olyckor rapporterats hittills, vilket är betydligt fler än genomsnittet för samma period de senaste tio åren, enligt Newsworthy.
Näringsliv Arlanda flygplats hamnar i delad förstaplats när jämförelsesajten Hoppa presenterar sin nya ranking över Europas mest pålitliga flygplatser.
Nyheter Observationer av rovdjur fortsätter att registreras i Sigtuna kommun. Enligt den skandinaviska rovdjursdatabasen Skandobs har det under det senaste året inkommit elva rapporter om lodjur, björn, varg och järv i kommunen.
Politik Sigtuna kommunfullmäktige har antagit mål och budget för 2026. Beslutet innebär satsningar på kultur- och fritidsliv, renoveringar av idrottshallar och skolmiljöer samt fortsatta insatser för trygghet och integration. Samtidigt sänks kommunalskatten med 20 öre till 19,50 procent.