En grannfejd slutade med mord förra torsdagskvällen.
Förra torsdagen hittades en man död i ett trapphus i Märsta, ytterligare en kvinna var skadad. Tidigare i veckan häktades en 38-årig man misstänkt för mord men han hävdade att han agerat i nödvärn.
Aftonbladet rapporterar om att det var en gammal konflikt mellan de boende i fastigheten som ledde till att våldsamheter utbröt. Den mordmisstänkte bor inte på adressen men polisens teori är att han var på plats för att hjälpa till att reda ut bråket. Mannen förnekar brott enligt hans juridiska ombud Åke Broné. En kvinna i 60-årsåldern anhålls natten till fredag misstänkt för anstiftan till mord men släpptes sen på fri fot. Hon kvarstår som misstänkt i utredningen.
Nyheter Tågen till och från stationerna i kommun fortsätter att ha problem med punktligheten. Under september kom var tionde tåg mer än fem minuter sent till stationerna i Märsta, Arlanda C och Rosersberg, rapporterar Newsworthy.
Notiser Två män, en 22-åring från Märsta och en 20-åring från Stockholm, har häktats misstänkta för olaga frihetsberövande efter den uppmärksammade händelsen vid en busshållplats i Sigtuna förra veckan
Blåljus En 13-årig pojke och en 50-årig man har båda polisanmält varandra för misshandel efter ett bråk i Valsta på söndagskvällen. En elsparkcykel ska ha varit orsaken till konflikten, enligt unt.se
Nyheter Ett 20-tal spelare och föräldrar från Sigtuna Märsta United städade under lördagsförmiddagen halva Rosersbergs industriområde, enligt ett pressmeddelande från Städa Sverige.
Nyheter Trafikverket har beslutat att Märsta station ska byggas om för 1,4 miljarder kronor. Ombyggnaden ingår i den nya nationella planen för infrastruktur och syftar till att modernisera stationen och öka kapaciteten i tågtrafiken.
Nyheter Regeringens förslag om sänkta socialbidrag väntas slå hårdast mot familjer med många barn. I Sigtuna kommun handlar det om omkring tio familjer som kan påverkas när de nya reglerna införs, enligt Socialstyrelsens statistik.
Nyheter Efter några år med minskat intresse ökar antalet som tar jägarexamen igen i Sigtuna kommun. Under 2023 tog 17 personer jägarexamen, vilket är tre fler än året innan, enligt newsworthy.se.
Notiser När fyrfackssystemet infördes blev hundratals avfallskärl över. Nu får de nytt liv i Ukraina, där Sigtuna Vatten & Renhållning och flera grannkommuner bidrar till återuppbyggnaden av avfallshanteringen i staden Vinnytsia.
Blåljus Polisen larmades vid 15-tiden på onsdagen till en busshållplats i Sigtuna efter uppgifter om ett misstänkt människorov: - Jag kan bekräfta att det pågår en förundersökning om människorov, uppger kammaråklagare Anton Frykstrand.
Politik Studenter i Märsta, Sigtuna och Rosersberg får billigare resor när SL lanserar en ny terminsbiljett hösten 2026. Den nya biljetten innebär att kostnaden per månad sänks från 650 till 400 kronor, en minskning med nästan 40 procent.