Foto: Genrebild

Grannfejd om snöskottning ledde till misshandel – man döms

En man i 45-årsåldern döms för misshandel efter en konflikt med sin granne om snöskottning, enligt domen.

Händelsen inträffade i sigtunaområdet vintern 2023 när två grannar hamnade i bråk om hur snön skottades mellan tomterna. När den ena grannen ringde på för att fråga varför snön skottats in på hans tomt uppstod en dispyt som slutade med att mannen slog honom. Grannen föll till marken i samband med slaget.

Misshandeln skedde inför både vuxna och barn som befann sig i närheten. En tredje granne ingrep och avbröt situationen.

Mannen döms nu för misshandel. Han får en villkorlig dom och ska betala dagsböter på nära 17 000 kronor. Utöver detta ska han betala 13 400 kronor i skadestånd till grannen, varav 12 000 kronor avser kränkning.

Lokala liberaler på landsmötet i Karlstad

Politik Liberalerna i Sigtuna – Lars Naur, Helen Kavanagh Berglund och Bo Danielsson – deltar under hela dagen på partiets landsmöte för att rösta, debattera och bevaka frågor som påverkar både partiet nationellt och utvecklingen i Sigtuna kommun.

video

Bolid över Rosersberg

Nyheter En så kallad bolid drog in över Rosersberg under natten. Fenomenet kunde skådas strax före midnatt på fredagen.

JO kritiserar Sigtuna kommun för hantering av personlig assistens

Nyheter Enligt ett pressmeddelande från Riksdagens ombudsmän (JO) har Vård- och omsorgsnämnden vid flera tillfällen avslagit en ansökan om personlig assistans enligt LSS, trots att förvaltningsrätten upprepade gånger slagit fast att den enskilde hade rätt till insatsen och återförvisat ärendet för att bara pröva omfattningen av behovet.