Hälften av svenskarna tycker att Grannsamverkan mot inbrott är det bästa med att ha grannar, det visar en undersökning som försäkringsbolaget IF har gjort.
Med aktiv Grannsamverkan minskar risken för inbrott med i genomsnitt 26 procent skriver IF i ett pressmeddelande. I Sigtuna kommun finns organiserad grannsamverkan i de flesta kvarter. IF har gjort en undersökning som visar att det bästa med att ha grannar är att man kan hjälpa till att hålla uppsikt i området. Tjuvar rör sig nämligen i områden och spanar in tillgängliga objekt. Med hjälp av grannsamverkan kan man hjälpas åt att upptäcka potentiella tjuvar eller avskräcka dem. – Nyfikna grannar som lägger sig i är ett bra sätt att hålla tjuvarna borta. Tjuvar vill jobba ostört utan att någon ser dem eller frågar vilka de är. Det är bra att hjälpas åt och vara uppmärksamma på vissa beteenden och sprida information om vad som sker i området, säger Caroline Uliana, informationschef på If, i ett pressmeddelande.
22 000 inbrott anmäldes i landet förra året, märsta.nu har tidigare rapporterat om att Sigtuna kommun är en av de mest inbrottsdrabbade kommunerna i landet med 7,7 inbrott per 1000 hem. Totalt under 2016 anmäldes 342 inbrott, en minskning med 65 stycken jämfört med 2015.
Blåljus På fredagen rapporterades en dramatisk händelse där en man sprang genom en lägenhet i Valsta. Polisen larmades snabbt till platsen efter att mannen klättrat upp på en balkong till en lägenhet på Frejgatan, krossat ett fönster, gått in och sedan tagit sig ut på andra sidan av lägenheten.
Nyheter Arbetet med att utöka antalet parkeringsplatser vid Forum, beläget i korsningen Ringvägen/Stockholmsvägen i Märsta, har nu påbörjats. Detta efterlängtade projekt är en välkommen nyhet för anställda och besökare i området.
Nyheter Landshövdingen Anna Kinberg-Batra besökte Sigtuna kommun den 21 september. Under besöket betonade hon vikten av Arlanda och dess omgivningar för tillväxt, säkerhet och hållbarhet både för regionen och hela landet.
Nyheter Sydkorea står inför en utmaning när det kommer till den minskande födelsetal i landet, och politikerna letar nu efter lösningar genom att satsa på högkvalitativ barnomsorg. För att hitta inspiration har de vänt sig till de nordiska länderna och specifikt till Sigtuna kommun i Sverige.
Blåljus En man har gripits inom kommunen av polisen efter misstankar om olaga intrång och hot mot ett brottsoffer på hans före detta arbetsplats. Händelsen utspelade sig tidigt på morgonen den 18 september, då polisen snabbt agerade för att lösa fallet.
Nyheter Nyligen släppta arbetsmarknadsstatistik visar att långtidsarbetslösheten i Sigtuna kommun har ökat under den senaste månaden. Samtidigt har den jämfört med samma period föregående år minskat något, enligt rapporter från arbetsförmedlingen.
Nyheter Ett utbrott av afrikansk svinpest har satt svenska myndigheter på högsta beredskap. Med konsekvenser som hotar grisnäringen, friluftslivet, jaktsäsongen och skogsbruket, är det en utmaning som kräver både omedelbara åtgärder och samhällets samlade ansträngningar.
Notiser En kylig morgon välkomnar kommuninvånare idag med temperaturer som kryper ned till 4 grader. Det är dags att plocka fram höstjackan och varma handskar när du ger dig ut. Men vad har dagen att erbjuda i övrigt?
Nyheter Statistik över anmälda brott under det första halvåret 2023 har nyligen publicerats av Brottsförebyggande rådet (Brå), och den ger en inblick i de lokala brottsmönstren i Sigtuna kommun.
Nyheter Tidigt på morgonen idag kallades polis och ambulans till E4:an i norrgående riktning vid trafikplats Arlanda efter rapporter om en allvarlig trafikolycka.
Nyheter Sedan maj 2021 har arbetslösheten i Sigtuna kommun visat en stadig nedåtgående trend, och den positiva utvecklingen fortsatte under augusti månad.