Foto: Genrebild

Gott om aktiviteter trots milt sportlov

Sportlovet är bara en vecka bort. Med årets coronarestriktioner är det lika bra att stanna hemma och njuta av alla aktiviteter i kommunen.

Risken är stor att snön är borta till Sportlovet som inleds 1:a mars i kommunen. Men då myndigheter avråder från resor till andra delar av landet så finns det ändå en del att göra på hemmaplan.

Om vädret tillåter kommer skidspår att finnas på flera golfklubbar i kommunen, Sigtuna GK är en av dessa eller så kan du söka spår via skidspar.se. Sigtuna har en egen skidbacke, Sigtunafjället, i Prästängarna. Där finns både liftkort att lösa på plats samt skidor att hyra.

När det gäller skridskor kommer nog vädret att vara i det mildaste laget för att inta Mälaren, Sigtuna kommun har dessutom stängt ner allmänhetens åkning i ishallarna i Märsta. Dock finns utebanor i Valsta, Sigtuna, Steninge och Sätuna.

Den som vill kan också ta ett iskallt bad i sjön som säkerligen håller låg temperatur under första veckan i mars.

Mer om kultur- och fritidslivet i kommunen hittar du här

Destination Sigtuna

valborg

Här kan du fira Valborg i kommunen

Kulturnyheter Valborg är en tradition där våren hälsas välkommen med sång, vårtal och sprakande brasor. I Sigtuna kommun finns flera firanden att välja mellan under valborgsmässoafton 2025 – alla med sin egen prägel men med samma syfte: att samlas och fira vårens ankomst.

Humbacken öppnar för säsongen

Nöjesnyheter Den 11 januari är det dags för säsongspremiär i Humbacken. Liften startar klockan 10.00 på lördag, och backen håller sedan öppet mellan 10.00 och 16.00 under både lördag och söndag.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening