Foto: Pressbild/Hotell Kristina

Gör som turisterna i Sigtuna

Vill du göra som turisterna i Sigtuna? Här är platserna du ska besöka och ställena du ska äta på.

Det är högsäsong för turismen i Sigtuna. En sajt som turister oftast tittar på innan de besöker en plats är Tripadvisor. Den listar platserna utifrån resenärernas omdömen. Bästa platsen att besöka i Sigtuna är Strandpromenaden som fått 4,5 av 5 i betyg, därefter S:t Olofs kyrkoruin, 4,0, och trea Mariakyrkan med 4,5 men av färre betygsättare än S:t Olofs kyrkoruin vilket gör att den rankas ner.

Andra platser med höga betyg är Rådhuset, Wenngarn, S:t Lars kyrkoruin och S:t Pers kyrkoruin. Vill man äta mat så är det Båthuset som toppar före Kopparkitteln, Farbror Blå och Sigtuna stadshotell.

valborg

Här kan du fira Valborg i kommunen

Kulturnyheter Valborg är en tradition där våren hälsas välkommen med sång, vårtal och sprakande brasor. I Sigtuna kommun finns flera firanden att välja mellan under valborgsmässoafton 2025 – alla med sin egen prägel men med samma syfte: att samlas och fira vårens ankomst.

Humbacken öppnar för säsongen

Nöjesnyheter Den 11 januari är det dags för säsongspremiär i Humbacken. Liften startar klockan 10.00 på lördag, och backen håller sedan öppet mellan 10.00 och 16.00 under både lördag och söndag.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening