Foto: Centerpartiet

Gill Brodin ny ordförande i Centerpartiet – Stomberg blir gruppledare

Efter årsmötet i torsdags kväll blev det klart att Gill Brodin och Johan Stomberg byter plats med varandra, Brodin blir ordförande och Stomberg gruppledare.

Gill Brodin blir den nya ordföranden för Centerpartiet efter torsdagskvällens årsstämma. Under stämman genomfördes förändringar i både styrelsen och i gruppledarrollen. Johan Stomberg tar över som gruppledare efter att Gill Brodin har valt att avgå från rollen för att istället fokusera på att leda partiet som ordförande.

Centerpartiet uttrycker sin tacksamhet till alla medlemmar som närvarade vid stämman och särskilt till Svante Linusson för hans inspirerande presentation om ämnen som ”papperspengar” och artificiell intelligens. En stor eloge riktas även till Fredrik Brodin för hans ledarskap under stämman.

Vidare erkänner partiet Owe Karlsson och Gunilla Karlsson för deras långa och lojala tjänst i partiet. Centerkvinnorna i Sigtuna kommun, med Marie Unander-Scharin som ordförande, delade med sig av sina insatser för jämställdhet mellan kvinnor och män, pojkar och flickor, och andra viktiga frågor.

Fortsatt klar majoritet kvinnor som vabbar

Nyheter Föräldrar i Sigtuna fortsätter att dela vabben ojämställt. Under de senaste tolv månaderna stod männen för 38 procent av alla vabbdagar i kommunen – den lägsta andelen på över tio år, enligt Försäkringskassan.

Många villor riskerar fuktskador vid kraftigt regn

Nyheter Allt fler småhus i Sigtuna och övriga Stockholms län visar tecken på klimatrisker som kan leda till skador vid extremväder. Enligt en ny sammanställning från If och Anticimex har mer än var fjärde villa i länet brister som kan göra dem sårbara vid exempelvis översvämning eller skyfall.

Hotfull man missade flyg

Blåljus En man som skulle resa iväg till Thailand från Arlanda fick ändra sina planer sedan han uppträtt hotfullt mot andra resenärer.