Foto: Jamshid Jamshidi

Gasläcka på Arlanda orsakade evakuering

Polis larmades vid 14-tiden till ett gasutsläpp på Arlanda där en lastbil läcker gas i närheten av Terminal 5.

Under onsdagseftermiddagen larmades räddningstjänsten till Arlanda sedan en lastbil börjat läcka drivmedelsgas inne på flygplatsområdet. Händelsen inträffade vid 14-tiden och ett område på omkring 100 meter runt fordonet spärrades av.

Delar av terminal 5 utrymdes och fem flygavgångar blev försenade. Vid 17-tiden hade lastbilen flyttats till en plats utanför bebyggelsen, och en halvtimme senare kunde terminalen öppnas igen. Resenärerna som evakuerats kunde då återvända till sina flyg.

regionsvalet

Längst väntetider till BUP i Stockholm

Politik Stockholms barn och ungdomar har lägst andel i landet som får tid hos barn- och ungdomspsykiatrin inom vårdgarantins gräns på 30 dagar. Det visar ny statistik från Sveriges Kommuner och Regioner.

Extra

Yxkvinna söktes i Steningeområdet

Blåljus Polisen larmades efter uppgifter om en kvinna som ska ha gått med en yxa längs vägen mot Steningebadet. Trots sökinsats med patrull och helikopter anträffades ingen misstänkt.

Mordet i Sigtunafjärden

Misstänkt i mordutredning i Sigtuna omhäktad

Nyheter Attunda tingsrätt har beslutat att en 50-årig man ska vara kvar i häkte, misstänkt för mord på en kvinna som hittades död i Sigtunafjärden 2015. Åklagaren har fått förlängd tid att väcka åtal.

Klart: Sigtunarännet körs på söndag

Notiser På söndag den 15 februari arrangeras Sigtunarännet i Sigtuna stad. Loppet blir av och genomförs på isen med start klockan 10.00 vid Soldäcksbryggan längs strandpromenaden.