Foto: Jamshid Jamshidi

Gängkriminell greps på Arlanda

En 31-årig man, känd som Foxtrotmannen, som varit jagad internationellt för flera grova brott, inklusive morden på två tonårspojkar i Stockholm, har gripits på Arlanda flygplats.

Mannen valde frivilligt att återvända till Sverige och möttes upp av svensk polis vid ankomsten rapporterar TV4. Gripandet utfördes av både uniformerade och civilklädda poliser, inklusive personal från insatsstyrkan. Mannen greps direkt när han klev av planet från Dubai och fördes sedan bort i handbojor. Åklagaren anser att bevisningen mot mannen är stark och det ses som ett framsteg i utredningen att han gripits. Mannen själv förnekar anklagelserna och hävdar att han inte är skyldig till brotten. Han valde att återvända till Sverige för sin och sin familjs skull samt för att bemöta anklagelserna. Mannen är misstänkt för tiotals grova brott i Stockholmsområdet och var internationellt efterlyst.

EXTRA

Vansinneskörning slutade med gripande i Märsta

Blåljus En vinglig färd som börjar vid Häggvik på E4 slutar med att en man grips på Södergatan i Märsta. Föraren, en man i 45-årsåldern, misstänks för flera brott, däribland grov vårdslöshet i trafik och drograttfylleri.

Första maj uppmärksammades på Sätuna torg

Politik 1 maj arrangerade Socialdemokraterna i Sigtuna kommun ett Första maj-firande på Sätuna torg i Märsta. Samlingen inleddes klockan 10.30 vid Pergolan på Stationsgatan 2 och innehöll tal, musik och grillning.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening