Scandinavian XPO:s kök ligger där en gammal bilverkstad låg en gång i tidenFoto: Pressbild

Gammal verkstad blev toppmodernt kök

Eurostops gamla bilverkstad blev ett toppmodernt kök på bara några månader.

På fyra månader byggde Gärahovs Bygg ett kök åt Arlandastads Group för Scandinavian XPO i gamla Eurostop. Det var den gamla bilverkstaden som blev kök i två plan. Köket ska förse evenemang och mässor med mat. Kapaciteten är 3500 portioner.
– Här var bara en enda stor, rå yta med garageportar. Att förvandla den till ett toppmodernt storkök i två plan på 4 månader, som var kundens krav, har varit extremt tufft. I normala fall hade vi behövt 6-7 månader för att klara detta så det har varit en bedrift. Det var nästan så att det var vadslagning på byggarbetsplatsen mot slutet om vi skulle klara det eller inte, säger Thomas Augustsson, projektchef Gärahovs Bygg Stockholm.

Bygget var långt ifrån problemfritt och Arlandastad Group hade tuffa krav. I normala fall hade det behövts 6-7 månader för att bygga klart. Samtidigt har miljökraven varit höga och konstruktion som utmanat med enorma fläktaggregat som ska integreras i betongbjälklag och stålkonstruktioner. Under byggets gång har man stött på berg när man ska lägga avlopp. Bygget blev klart 17:e december.

Designbutik nytt tillskott i Marknadsplatsen på Arlanda

Näringsliv Det danska designhuset Illums Bolighus har nu slagit upp portarna på Stockholm Arlanda Airport. Butiken blir vårens sista tillskott på flygplatsens nya Marknadsplats i Terminal 5 – ett område som nyligen blev utsedd till Årets kommersiella plats 2025 av branschorganisationen NCSC.

Exklusiva Fredmans har öppnat på Arlanda

Näringsliv Arlandas nya Marknadsplats i Terminal 5 fortsätter att växa. Nu har Fredmans öppnat sin nya butik i avgångshallen – en destination i sig för resenärer med intresse för klockor, smycken och modeaccessoarer.

Lüttgenau och Askervall prisas av Företagarna

Näringsliv Vid ett evenemang på Hotell Kristina har Företagarna Sigtuna utsett Årets Företagare och Årets Unga Företagare 2025. Utmärkelserna går till entreprenörer som med driv och nytänkande bidrar till det lokala näringslivets utveckling.

Arlanda prisas för Årets kommersiella yta

Näringsliv Marknadsplatsen i Terminal 5 på Stockholm Arlanda Airport har utsetts till vinnare i kategorin ”Årets kommersiella yta < 25 000 m²” vid NCSC Awards, en tävling som arrangeras av branschorganisationen Nordic Commercial Spaces & Communities (NCSC).

Vy lanserar elbusslinje till Arlanda

Näringsliv Vy Flygbussarna blir först i Sverige med att starta en kommersiell elbusslinje mellan Cityterminalen i Stockholm och Arlanda flygplats – helt utan offentligt stöd. Satsningen inleds i maj 2025 som ett sommarprojekt och kan på sikt bli en del av företagets ordinarie trafik.

Benjamin Ingrosso nytt ansikte i Wall of Fame

Näringsliv Artisten och låtskrivaren Benjamin Ingrosso har tagit plats i porträttgalleriet Welcome to my hometown i Terminal 5 på Stockholm Arlanda Airport. Under onsdagen avtäcktes hans porträtt vid en ceremoni där både flygplatsledning, media och resenärer deltog.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening