Foto: WSP
Sträckningen från länsgränsenFoto: Trafikverket

Fyrspår på Ostkustbanan byggs längs befintlig sträckning

Trafikverket har nu beslutat att bygga ut Ostkustbanan mellan Uppsala och Stockholms länsgräns med två nya spår längs den befintliga järnvägen.

Beslutet följer en omfattande samrådsprocess där myndigheter, kommuner och kollektivtrafikmyndigheter gav sina åsikter om flera lokaliseringsalternativ. Majoriteten av remissinstanserna stödde ”Lokaliseringsalternativ Befintlig,” vilket bidrar mest till projektets mål genom förbättrad tillgänglighet, kostnadseffektivitet och minimal miljöpåverkan.

Med fler spår planeras ökad kapacitet och smidigare resor, särskilt för pendlare mellan Uppsala och Stockholm, vilket uppskattas av Sigtuna kommun. Arbetet går nu vidare till en detaljerad järnvägsplan som fastställer spårens placering och nödvändiga skyddsåtgärder för det framtida bygget.

valet2026

Malm Kelfve tvåa på Moderaternas regionslista

Politik Anna Malm Kelfve finns med på Moderaternas lista till Region Stockholm för valkrets Nordväst. Hon är placerad på andra plats och är i dag ledamot i Trafikutskottet samt i regionfullmäktige. Även Mattias Askerson finns med på listan, på plats 7.

Fortsatt hög nivå av viltolyckor i Sigtuna

Nyheter Sigtuna kommun har haft en tydlig ökning av viltolyckor under hösten. Totalt har 110 olyckor rapporterats hittills, vilket är betydligt fler än genomsnittet för samma period de senaste tio åren, enligt Newsworthy.

budget 2026

Sigtunas budget för 2026 antagen – satsningar och sänkt skatt

Politik Sigtuna kommunfullmäktige har antagit mål och budget för 2026. Beslutet innebär satsningar på kultur- och fritidsliv, renoveringar av idrottshallar och skolmiljöer samt fortsatta insatser för trygghet och integration. Samtidigt sänks kommunalskatten med 20 öre till 19,50 procent.