Fyra personer döms efter en brutal misshandel på Tingvallavägen i Märsta. En man drogs in i en bil av de fyra männen och utsattes sen för slag och sparkar.
Det var i början av september som den brutala misshandeln inträffade under en lördagsmorgon. Flera märstabor blev vittne till händelsen. En man släpades in i en bil och utsattes för slag och sparkar innan han sen kastades ut mitt på Tingvallavägen. Vittnena hotades därefter av gärningspersonerna. Nu har fyra personer dömts, varav tre för grov misshandel. Flera döms för övergrepp i rättssak.
En av de dömda uppges vara en känd gängkriminell person som trots att han varit i landet sedan tidig tonår inte skaffat sig egen försörjning. Mannen döms till fängelse i ett år och sju månader, därefter ska han utvisas till Uganda och förbjuds att återvända de närmaste tio åren. En man i 30-årsåldern döms till det längsta fängelsestraffet, 2 år och två månader, för grovt övergrepp i rättssak, ringa narkotikabrott och brott mot lagen om förbud beträffande knivar och andra farliga föremål. Mannnen som utsattes för grov misshandel ska även få skadestånd på 40 000 kronor.
Ung & Student Sultan Abu-Tayea, elev i årskurs ett på teknikprogrammet vid Svea gymnasium i Sollentuna, har tilldelats 50 000 kronor i investeringskapital för sin affärsidé DriveClean – en mobil biltvättstjänst där bilen rengörs med ånga direkt på plats hos kunden.
Politik Liberalerna i Stockholms län föreslår att tandvården fullt ut ska integreras i det svenska hälso- och sjukvårdssystemet. Förslaget antogs vid partiets förbundsårsmöte under helgen och syftar till att göra tandvården billigare och mer tillgänglig.
Politik Nyligen visade statistik att Sigtuna kommun har låg lärarbehörighet i skolorna. Nu föreslår Liberalerna drastiska åtgärder för att höja behörigheten.
Nyheter Polisen i region Stockholm har tillsammans med samtliga kommuner i Stockholms län, inklusive Sigtuna kommun, skickat ut årets trygghetsmätning till invånare mellan 16 och 85 år. Syftet är att undersöka hur trygga medborgarna känner sig och hur många som utsatts för brott.
Nyheter Sigtunastiftelsen och Handelsbanken Sigtuna inleder ett nytt samarbete för att stärka barn och ungas läsintresse. Med ett bidrag på 25 000 kronor per år under 2025 och 2026 ska Sigtunastiftelsens bibliotek kunna köpa in mer barn- och ungdomslitteratur.
Nyheter Andelen personer som varit utan arbete i minst ett år i Sigtuna kommun var i stort sett oförändrad i mars jämfört med samma månad förra året. Det visar Arbetsförmedlingens senaste månadsstatistik.