Foto: Jamshid Jamshidi/Arkiv

Fyra döms efter brutal misshandel

Fyra personer döms efter en brutal misshandel på Tingvallavägen i Märsta. En man drogs in i en bil av de fyra männen och utsattes sen för slag och sparkar.

Det var i början av september som den brutala misshandeln inträffade under en lördagsmorgon. Flera märstabor blev vittne till händelsen. En man släpades in i en bil och utsattes för slag och sparkar innan han sen kastades ut mitt på Tingvallavägen. Vittnena hotades därefter av gärningspersonerna. Nu har fyra personer dömts, varav tre för grov misshandel. Flera döms för övergrepp i rättssak.

En av de dömda uppges vara en känd gängkriminell person som trots att han varit i landet sedan tidig tonår inte skaffat sig egen försörjning. Mannen döms till fängelse i ett år och sju månader, därefter ska han utvisas till Uganda och förbjuds att återvända de närmaste tio åren. En man i 30-årsåldern döms till det längsta fängelsestraffet, 2 år och två månader, för grovt övergrepp i rättssak, ringa narkotikabrott och brott mot lagen om förbud beträffande knivar och andra farliga föremål. Mannnen som utsattes för grov misshandel ska även få skadestånd på 40 000 kronor.

Lodjursjakten stoppas

Nyheter Lodjursjakten i länet stoppas tills vidare efter beslut den 27 februari. Därmed kan den licensjakt som Länsstyrelsen i Stockholms län beslutat om inte starta den 1 mars som planerat.

EXTRA

Polis misstänker grov våldtäkt mot barn

Nyheter Omständigheterna kring det grova brottet som inträffade på Migrationsverkets återvändandecenter är fortsatt oklara, men nu verkar ändå brottsrubriceringen offentlig. Det rör sig om grov våldtäkt mot barn.

Risk för ishalka i Sigtuna kommun

Notiser SMHI har utfärdat en gul varning för plötslig ishalka i Sigtuna kommun. Varningen gäller från onsdag kväll klockan 19.00 till torsdag morgon klockan 10.00.

A-traktorer ökar i kommunen

Nyheter Antalet A-traktorer i Sigtuna kommun har ökat de senaste åren, enligt statistik som Newsworthy sammanställt med uppgifter från Transportstyrelsen.